Kurtki fasolowe. Eco-technologia z Klattermusen

17 czerwca 2021 Blog

"Naturalne syntetyki" to dziś anegdota na dwa słowa, najczęściej ilustrująca analfabetyzm marketingowców i tłumaczy. Jednak w przypadku produktów Klättermusen nagle okazuje się, że to prawda! Kurtka beanie została już zaprojektowana, uszyta i przetestowana jako godna polecenia na wędrówki i podróże!

Szwedzka firma Klättermusen ("Mountain Mouse") od początku swojego istnienia słynie wśród producentów sprzętu turystycznego z bardzo niekonwencjonalnego podejścia do projektowania produktów i technologii tkanin. Cały zespół, od założycieli i twórców nowych kolekcji po pracowników warsztatów i testerów, kieruje się następującymi zasadami:
Odzież i sprzęt powinny być mocne i trwałe, rzeczy powinny trwać przez wiele lat, wytrzymując wszystkie obciążenia turystyczne bez uszkodzeń.

Wyposażenie powinno być przemyślane w najdrobniejszych szczegółach. Jeden irytujący szczegół, taki jak oderwany rzep, brudne mankiety lub woda przeciekająca między kołnierzem a kapturem może zepsuć całe doświadczenie. Nie jest tak w przypadku sprzętu firmy Klättermusen.

Turystyka jest nie do pomyślenia bez ochrony dzikiej przyrody. Dlatego w procesie produkcji należy ograniczyć do minimum szkody wyrządzane naturze. Tak więc wszystkie produkty Klättermusen mają na etykiecie oznaczenie od 1 do 20 euro. Oznacza to, że gdy dana rzecz nie jest już potrzebna, można ją zwrócić i otrzymać zwrot pieniędzy! Kolejna ciekawostka: specjaliści firmy skupującej puch monitorują cały cykl życia gęsi na fermie dostawcy. Zgodnie z umową, gęsi nie wolno karmić na siłę, a puchu nie wolno skubać z żywych ptaków. Dobry stan zdrowia gęsi dawcy puchu jest przedmiotem niestrudzonej troski technologów!

Wydawać by się mogło, że zasady te są wyznawane przez wszystkie globalne firmy produkcyjne i nie ma tu nic zasadniczo nowego. Nawet odzież z przetworzonych włókien plastikowych, a nawet butelek staje się już powszechna - 90 procent włókien poliamidowych w fabrykach Klättermusen jest wykonanych z materiałów z recyklingu. Szwecja jest krajem rybackim, a wytrzymałe, lekkie tkaniny plecaków są cudownie wykonane z sieci rybackich pochodzących z recyklingu, co, zgodzisz się, jest nawet miłe w podróży. Ale - zespół Mountain Mouse nadal ma dociekliwy umysł i wyobraźnię.

Przyzwyczailiśmy się do tego, że cała odzież high-tech jest wykonana z poliestru i poliamidu (nylonu), czyli tkanin syntetycznych. Do ich produkcji używamy ropy naftowej, co po pierwsze wyczerpuje rezerwy planety, a po drugie, podczas przetwarzania ropy naftowej emisje CO2 (dwutlenku węgla) są bardzo wysokie i zanieczyszczają atmosferę. Dlatego, aby zmniejszyć zużycie produktów ropopochodnych, chemicy-technolodzy od lat eksperymentują w poszukiwaniu naturalnego produktu, który mógłby zastąpić olej. I znaleźli ją.

Wskazówki udzielili partnerzy japońscy - producenci najbardziej ekologicznej membrany na świecie Dermizax, firma Toray. Oni również zastanawiali się nad tym problemem i na podstawie wyników eksperymentów uznali, że najodpowiedniejszym zamiennikiem oleju jest... zwykła fasola!

Ich wspólne eksperymenty pozwoliły na opracowanie technologii wytwarzania poliamidu 60% z surowców organicznych - oleju rycynowego, pozyskiwanego z rącznika pospolitego, rośliny strączkowej. A dzisiejsza kolekcja odzieży i sprzętu firmy Klättermusen może śmiało pretendować do miana "naturalnych syntetyków". Tkaniny w kolekcji 2016 posiadają oznaczenie Bluesign, co oznacza, że podczas produkcji nie ucierpiała natura. A w przyszłym roku planowane jest zwiększenie udziału surowców roślinnych w produkcji tkanin membranowych i ochronnych do 100%.

Wszystkie najnowsze produkty puchowe z serii: Bore 2.0, Atle 2.0, a także kamizelka, spodenki Heidrun 2.0 i sweter puchowy Liv 2.0 marki Klättermusen są wykonane precyzyjnie w technologii "bean".

Kurtka fasolowa to fajny, szalony pomysł, który rozgrzeje duszę świadomego planety biwakowicza. Ale jak to praktycznie poprawia życie? Nie martw się, w nowej kolekcji są również konstruktywne ulepszenia. Na przykład wszystkie szwy, mankiety, sznurki ściągające, kołnierze i kaptury są wyposażone w dodatkową powłokę wiatroszczelną, aby zimno nie przenikało do ciała przez żaden otwór. Ponadto, istnieje ulepszony system szybkiej regulacji wysokości, szerokości i ogólnego dopasowania odzieży. Przecież każdy z nas jest nieskończenie inny - tak różnorodny jak trawy, zwierzęta, rzeki i góry!

17 czerwca 2021 Blog