Nie wszystkie buty sportowe nadają się do biegania. Nie sprawdzą się tu trampki, podobnie jak buty do koszykówki, tenisa czy chodzenia. Każdy sport wiąże się z określonym obciążeniem, a dobór odpowiednich butów jest kluczowym elementem, jeśli chodzi o bieganie.
Jakie powinny być buty do biegania?
Istnieją buty stworzone specjalnie do biegania które zmniejszają ryzyko kontuzji i pomagają osiągać dobre wyniki. Buty do biegania (z wyjątkiem niektórych modeli specjalnych) muszą być amortyzowane. Amortyzator powinien znajdować się w pięcie podeszwy. Sama podeszwa i cholewka buta muszą być elastyczne i miękkie zwłaszcza w przedniej części stopy. Podeszwa zewnętrzna powinna mieć gumowe wstawki odporne na ścieranie. Najczęściej znajdują się w pięcie i na zewnętrznej stronie czubka buta, gdzie występuje główny nacisk. Buty do biegania nigdy nie są wykonane ze skóry lub innych słabo oddychających materiałów. Sztywne elementy cholewki dozwolone tylko w pięcie. Jednak nie powinny stykać się z nogą, pocierać i naciskać na ścięgno Achillesa. Sznurowanie powinno być idealnie asymetrycznie na bucie, bliżej wewnętrznej strony stopy. Wskazane jest, aby pętle sznurowania nie były połączone jednym sztywnym ścięgnem. Muszą być w stanie nieco się poruszać, aby but można było mocniej naciągnąć na stopę. Wkładka musi być wyjmowana, aby w razie potrzeby można ją było zastąpić wkładką ortopedyczną. Waga pary butów nie może przekraczać 400 gramów.
Zobacz buty do biegania w gazetce Dechatlon >>
Ze względu na płeć
Buty męskie i damskie różnią się nie tylko kolorem. Kobieca stopa jest bardziej wymagająca, dlatego w butach damskich powinno się zastosować dodatkowe technologie i inne materiały. Proporcje nogi kobiety średnio różnią się od proporcji mężczyzny, co oznacza, że i but powinien być inny. Obcas butów damskich ma dodatkową wysokość, aby zmniejszyć ryzyko uszkodzenia ścięgna Achillesa. Kobiety ważą mniej niż mężczyźni, dlatego amortyzacja butów jest bardziej miękka niż mężczyzn. Wyjątkiem od tych reguł są buty wyczynowe, które nie mają dodatkowych rozwiązań konstrukcyjnych i technologii oraz nie nadają się do długich sesji treningowych.
Pronacja, supinacja i wysokość łuku
Te parametry bezpośrednio wpływają na prawdopodobieństwo kontuzji. Osoby z nadpronacją i niskimi łukami stopy powinny wybierać buty z podparciem podbicia (ochrona przed nadpronacją), co zwiększy amortyzację i oszczędzi kolana. Z kolei noszenie ich przez hipopronatyków jest niewskazane, zwiększa się prawdopodobieństwo skręcenia nogi. Szerokość buta zależy głównie od producenta. Przymierzając buty, zwróć uwagę na to, jak leżą na stopie - powinny ściśle przylegać do stopy, ale jednocześnie nie uciskać. Zawsze sznuruj buty zaczynając od dolnych szlufek, aby jak najlepiej dopasować je do stopy. Rozmiar butów należy dobrać tak, aby kciuk nie od czubka nie był dłuższy niż 3 milimetry. Wynika to z faktu, że podczas biegania stopa powiększa się i jeśli weźmiesz buty dokładnie w swoim rozmiarze, paznokieć może ulec uszkodzeniu podczas biegania. Z tego samego powodu buty najlepiej mierzyć wieczorem, kiedy stopa rośnie w ciągu dnia. Noś skarpety do biegania i wkładki ortopedyczne, jeśli ich używasz.
Typ i waga treningu sportowca
Im większa waga, dłuższy dystans i mniejsze doświadczenie, jeśli chodzi o trening mięśni i więzadeł, tym bardziej pożądana jest amortyzacja i wsparcie. Wartość spadku dobierana jest w zależności od techniki ustawienia stopy podczas biegu. Zazwyczaj istnieją trzy rodzaje biegania: postawa pięty i postawa śródstopia lub przodostopia. Podczas biegania na śródstopiu lub przedniej części stopy podeszwa jest bardziej płaska, a amortyzacja znajduje się głównie z przodu.