Przewodnik po rodzajach odzieży outdoorowej

14 czerwca 2021 Moda sportowa

Odpowiedni zestaw ubrań jest kluczem do komfortu, gdziekolwiek jesteś, od gorących tropików po zimne szczyty. Dobrze ubrany i wyposażony, możesz cieszyć się zapierającymi dech w piersiach widokami, nie rozpraszany przez upał, zimno, deszcz, śnieg czy wiatr. Dlatego właśnie zebraliśmy dla Ciebie najszerszy wybór odzieży podróżniczej i outdoorowej. A żeby ułatwić poruszanie się po jego różnorodności, przygotowaliśmy ten przewodnik, a także cały blok artykułów na naszym blogu.

Przewodnik po rodzajach obuwia zewnętrznego

Aby być przygotowanym na szybko zmieniające się warunki pogodowe, odzież outdoorowa dobierana jest zgodnie z "teorią warstw". Warstwa zewnętrzna chroni przed opadami atmosferycznymi i wiatrem, warstwa pośrednia odpowiada za izolację termiczną, a warstwa podstawowa reprezentowana jest przez bieliznę, która odprowadza wilgoć z powierzchni skóry. W zależności od warunków pogodowych i stopnia aktywności użytkownika, można je łączyć w różnych kombinacjach, aby zapewnić niezbędny komfort.

Klasyczne rozwiązanie na zewnętrzną warstwę "ochronną", która zabezpiecza przed przemoknięciem od deszczu i mokrego śniegu, a także przed zamarznięciem przy zimnym wietrze. Praktycznie wszystkie wodoodporne ubrania dostępne obecnie dla branży outdoorowej posiadają oddychającą, wodoodporną membranę. Jest nieprzepuszczalna dla wody i wiatru, a jednocześnie odprowadza wilgoć od ciała, utrzymując je w suchości. Pod tym względem odzież membranowa wypada korzystnie w porównaniu z klasyczną "odzieżą przeciwdeszczową". Dziś jest on dostępny w szerokim zakresie kategorii cenowych dla wszystkich rodzajów aktywności na świeżym powietrzu, takich jak turystyka, wspinaczka, narciarstwo, bieganie i tak dalej.

Jak wybrać odzież membranową?

Najbardziej popularna kategoria odzieży dla pośredniej warstwy izolacji cieplnej. W szafie każdego konesera aktywnego wypoczynku znajdzie się polar. Polar od dawna jest uosobieniem praktycznej i ciepłej odzieży - nie tylko dla turystów, ale także dla mieszkańców miast. Jest łatwy w pielęgnacji, nie boi się prania i nigdy nie zostanie zjedzony przez mole. Polar dobrze izoluje, słabo chłonie wodę i dlatego szybko schnie. Jest aktywnie wykorzystywany nie tylko jako warstwa izolacyjna pod wodoodpornym zestawem sztormowym, ale także jako niezależna odzież "spacerowa".

W tej kategorii znajdziesz ubrania, które są "wypchane" obszernym izolatorem - włóknem syntetycznym lub naturalnym puchem. Znajdziemy tu ciepłe miejskie parki, duże, ale lekkie puchowe kurtki i kombinezony na górskie wyprawy, a także supercienkie lekkie ocieplane kurtki stosowane zamiast polarów. Odzież izolowana puchem waży niewiele i doskonale utrzymuje ciepło, ale syntetyczne izolatory są mniej kłopotliwe i tańsze. Zrozumienie zawiłości wyboru między nimi pomoże Ci nasze artykuły.

Jest to podstawowa warstwa odzieży, która bezpośrednio styka się z ciałem. Garderobę współczesnej aktywnej osoby trudno sobie wyobrazić bez funkcjonalnej bielizny. Absorbuje i odprowadza wilgoć z powierzchni skóry, utrzymując ją suchą i zmniejszając ryzyko hipotermii i dyskomfortu w chłodne dni. W zależności od pory roku i przewidywanego stopnia aktywności, mogą być wykonane z różnych materiałów i mieć różną gęstość - od cienkich, odpowiednich do biegania w upalne dni, po grube, przeznaczone na zimne dni i przypominające cienki polar. Odpowiednio dobrana bielizna często decyduje o skuteczności całego zestawu ubrań. Przecież jeśli pod polar i dobrą kurtkę sztormową z membraną włożysz bawełnianą bieliznę, to przy aktywnym ruchu szybko zrobi się wilgotno i prawdopodobnie zamarzniesz.

14 czerwca 2021 Moda sportowa