Technologia wspiera trening. Czym jest funkcjonalna odzież sportowa?

14 września 2023 Moda sportowa

Oddychająca, szybkoschnąca, ultralekka, wspierająca termoregulację, dostosowana do każdego ruchu... Sprzedawcy detaliczni często mówią o zaletach odzieży funkcjonalnej, ale mogą one brzmieć jak puste przechwałki. Czy koszulka lub spodenki mogą poprawić wyniki treningowe i sportowe? Rozwiewamy Twoje wątpliwości!

Czego dowiesz się czytając ten wpis?

  • Czym jest odzież funkcjonalna lub odzież, która jest funkcjonalna?
  • Jakie są jej właściwości?
  • Czy odzież funkcjonalna pomaga w treningu?

TL;DR

Odzież funkcjonalna wykonana jest z materiałów (zwykle mieszanki poliestru, poliamidu i elastanu), które mają specjalne właściwości, takie jak oddychalność i szybkie schnięcie. Dzięki temu pot jest usuwany z powierzchni skóry i odparowywany. Poprawia to komfort i termoregulację ciała.

Czym jest funkcjonalna odzież sportowa?

Celem odzieży funkcjonalnej, znanej również jako odzież techniczna i funkcjonalna, było zaspokojenie potrzeb sportowców. Obejmują one bieliznę termiczną i koszulki, a także bluzy, spodnie polarowe, legginsy lub softshelle. Są one wykonane z materiałów syntetycznych, które mają specjalny wzór włókien. Pozwalają one na odfiltrowanie potu z powierzchni naszej skóry, gdy intensywnie ćwiczymy. Dzianina uwalnia pot szybciej niż jest w stanie go wchłonąć. Jeśli biegamy w chłodniejszy poranek lub jeździmy na rowerze, pot jest albo odparowywany, albo wchłaniany przez kolejne warstwy odzieży. Jakie są korzyści? Odzież nie wchłania wilgoci, a nasza skóra pozostaje sucha. Pomaga to utrzymać idealną temperaturę naszego ciała. Unikamy zarówno przegrzania, jak i przechłodzenia.

Funkcjonalne koszulki i spodnie mają wiele zalet, szczególnie dla biegaczy. Utrzymują chłód i świeżość podczas letnich treningów i zapobiegają przechłodzeniu w zimie.

Bawełniana koszulka nie zapewni nam takiego samego komfortu podczas treningu. Odpowiadają za to naturalne właściwości bawełny, takie jak jej wysoka higroskopijność i zdolność do natychmiastowego wchłaniania wilgoci. Gdy upał daje się we znaki, bawełniana koszulka sprawdza się doskonale. Wchłania pot, nie dając wrażenia, że tkanina jest "mokra". Jednak podczas intensywnych ćwiczeń nasiąknięta wilgocią tkanina działa jak bariera, uniemożliwiając odparowanie potu. Trenując w wietrzny, chłodny dzień poczujesz przeszywające zimno (wilgoć sprawia, że ciało wychładza się 20 razy szybciej). To ponowne ogrzanie może być nieprzyjemne - przeziębienie, kilka dni w łóżku lub bolesny zastrzyk.

Innym powodem noszenia suchych ubrań podczas treningu jest to, że mokry materiał przylega do ciała i podrażnia skórę. Mokra tkanina może podrażniać skórę, gdy przylega do ciała.

Jakie materiały są wykorzystywane do produkcji odzieży technicznej?

Poliester to najpopularniejszy materiał na odzież funkcjonalną. Jest wytrzymały, ponieważ nie rozciąga się i nie odkształca oraz nie kurczy podczas prania w wysokich temperaturach. Jego niska absorpcja wody sprawia, że szybko schnie. Ze względu na niską oddychalność standardowego, grubo tkanego poliestru, producenci odzieży sportowej stosują wersję uszlachetnioną charakterystycznym kanalikowym wzorem, który zapewnia dzianinie przewiewność. Koszt produkcji ubrań z tego rodzaju poliestru jest wyższy, ale gwarantują one pełną funkcjonalność.

W sklepach znajdziemy również wiele koszulek i spodni wykonanych z poliamidu (nylonu). Materiał ten jest równie wytrzymały jak poliester, ale jest nieco bardziej elastyczny i chłonny. Jest też bardziej miękki w dotyku. Oba materiały są często łączone z elastanem, aby nadać dzianinie elastyczność. Może się rozciągać, aby dopasować się do sylwetki, ale zachowuje swój pierwotny kształt.

Odzież funkcjonalna świetnie nadaje się zarówno do treningu wytrzymałościowego, jak i siłowego. Dopasowany krój zapewnia pełną swobodę ruchów.

Na co zwrócić uwagę kupując odzież sportową?

Funkcjonalna odzież tworzona jest przez producentów z wykorzystaniem nowoczesnych, opatentowanych technologii, które nadają materiałom odpowiednie właściwości. Kupując koszulkę do biegania na siłownię czy legginsy zwróć uwagę na metki. Co się pod nimi kryje?

  • Airway - oddychalność tkaniny, która odprowadza pot ze skóry, ale pozostaje sucha.
  • Wentylacja - wentylacja w postaci siateczkowych wstawek.
  • Coolmax - nowoczesne, wysoce oddychające włókno poliestrowe, które zapewnia odpowiednią wentylację skóry (uczucie świeżości);
  • Ultralight - ultralekka tkanina
  • Seamless - bezszwowa technika produkcji. Stworzona w ten sposób odzież nie ma szwów i zmniejsza ryzyko podrażnień i otarć podczas treningu.
  • Anti-bacterial - materiał o właściwościach antybakteryjnych
  • Wbudowane spodenki - spodenki, które mają wbudowaną bieliznę, aby odprowadzać wilgoć i zapobiegać otarciom.
  • Ripstop - tkanina wzmocniona włóknami syntetycznymi w celu zwiększenia jej odporności na uszkodzenia mechaniczne.
  • Elementy odblaskowe - to odblaskowe elementy na odzieży. Dzięki odbijającemu się od nich światłu, kierowcy będą w stanie dostrzec nas z daleka podczas treningu po zmroku.

Dlaczego warto uzupełnić swoją garderobę o odzież funkcjonalną?

Odzież funkcjonalna nie jest niezbędna do uprawiania sportu. Ułatwia jednak trening. Dzięki specjalnej konstrukcji wspomaga termoregulację organizmu, uwalniając nadmiar potu i zapewniając odpowiednią wentylację. Koszulka i spodnie nie wchłaniają wilgoci, dzięki czemu możemy uniknąć przegrzania lub wychłodzenia organizmu.

W sklepach sportowych możemy znaleźć odzież ściśle lub luźno dopasowaną. Dopasowane i regularne kroje pozwalają na pełen zakres ruchów. Materiały wykorzystywane do szycia odzieży technicznej są lekkie i przyjemne w dotyku. Nie podrażniają skóry.

Linia techniczna to także funkcjonalne rozwiązania, takie jak odblaskowe detale, zapinane na zamek kieszenie na drobiazgi czy wstawki wentylacyjne z przewiewnej siateczki.

Funkcjonalna odzież nie poprawi w magiczny sposób wyników sportowych. Nie sprawi, że będziesz biegać szybciej, zwiększy siłę lub wytrzymałość. Poprawi za to komfort podczas treningu poprzez lepsze odprowadzanie wilgoci. Jeśli nie rozprasza cię pot spływający po plecach, koszulka przyklejająca się do ciała lub irytujący szew, możesz skupić się na treningu. Możesz biec szybciej, skakać dalej lub wykonać kolejną serię.

Chcesz poprawić efektywność swoich treningów? Sprawdź sklepiguana.pl, aby uzupełnić swoją sportową garderobę.

Być może zainteresują Cię również inne nasze wpisy:

Jak wybrać najlepszy biustonosz sportowy?

Jak wybrać bieliznę termoaktywną

W co się ubrać podczas biegania?

Źródło zdjęć: sklepiguana.pl, marka IQ, marka Elbrus

Paulina Tomasik

14 września 2023 Moda sportowa