Odzież izolowana - Co sprawia, że jest nam ciepło i co wpływa na ciepło kurtki
Zacznijmy od ważnej kwestii. Same ubrania nas nie ogrzeją, chyba że mówimy o rzeczach z wbudowanymi elementami termicznymi. Ich zadanie jest inne - zatrzymać ciepło, które wytwarza nasze ciało i odizolować je od zimna środowiska zewnętrznego. Teoretycznie najlepszym izolatorem jest próżnia, ponieważ jej przewodność cieplna jest równa zeru. Nie da się jednak stworzyć wokół siebie warstwy próżni, którą można by nosić, więc powietrze pozostaje głównym izolatorem termicznym. Jej przewodność cieplna jest niewiele większa od zera, a zadaniem najcieplejszej kurtki jest jak najefektywniejsze zatrzymanie warstwy powietrza ogrzanego przez ciało. I tutaj przyjrzymy się, jak to robi.
Dobra izolacja, dobre dopasowanie i kilka detali w konstrukcji kurtki, które zatrzymują zimne powietrze i zapobiegają jego ucieczce. Jeśli wolisz tekst od wideo, obejrzyj ten film, artykuł jest na nim oparty.
Aby powietrze mogło działać jako skuteczny izolator, musi znajdować się w stanie względnego spoczynku. W przeciwnym razie będzie się stale ochładzać i schładzać nas przez konwekcję. Zadaniem każdego izolatora jest zatrzymanie ciepłego powietrza pomiędzy włóknami, nie dopuszczając do jego mieszania się z zimnym powietrzem. Dziś, mimo pojawienia się całej rodziny włókien syntetycznych, jeśli chodzi o najcieplejsze ubrania, nadal jako izolatora używa się głównie naturalnego puchu gęsiego i kaczego.
Urok puchu jako izolacji polega na tym, że przy minimalnej wadze jego cząsteczki przyjmują maksymalną objętość powietrza i zatrzymują je dzięki masie splotu jego włókien.
Każdy puch składa się z wielu cienkich nitek rozchodzących się w różnych kierunkach i zawiera najdrobniejsze włoski. Dzięki nim puch jest połączony ze sobą i tworzy elastyczną masę, która dobrze zatrzymuje i zatrzymuje powietrze.
Który puch jest lepszy. Wypełnienie Moc w dół
W zależności od jakości puchu mogą się znacznie różnić jego właściwości izolacyjne: klastry puchu o tej samej wadze mogą zatrzymywać różne ilości powietrza. Im większa ilość powietrza, tym cieplejsza mieszanka puchowa. Parametr ten jest wyrażony przez wartość liczbową Fill Power (FP), która waha się od 500 do 1000. Im wyższa jest ta liczba, tym większa jest zdolność zatrzymywania powietrza przez 1 uncję puchu. A to oznacza, że kurtka puchowa ocieplona 100 gramami puchu o parametrze FP 900 będzie znacznie cieplejsza niż kurtka wypełniona 100 gramami puchu o parametrze FP 600.
W przemyśle odzieżowym za dobrą praktykę uważa się stosowanie puchu o wartości Fill Power wynoszącej co najmniej 550. Najcieplejszy jest puch z FP 800 i powyżej. Nie jest to jednak materiał tani, dlatego stosuje się go albo w najwyższej klasy odzieży miejskiej, albo do tworzenia najlżejszych i najbardziej kompaktowych ciepłych ubrań, na przykład do wspinaczki górskiej.