Co to są spodenki puchowe i dlaczego są potrzebne

4 czerwca 2021 Blog

Spodenki puchowe nie są najpopularniejszym elementem garderoby turysty, narciarza, wspinacza czy multisportowca tylko dlatego, że mało kto o nich wie. Outdoorsmani, którzy raz je wypróbowali, już się z nimi nie rozstają. Zabierają je na wycieczki narciarskie i szlaki, weekendowe wędrówki i długie trasy narciarskie, wspinaczkę i wyścigi.

Co to są spodenki puchowe

Spodenki puchowe to godna alternatywa dla ciepłych spodni. Są one tak samo ciepłe, lżejsze i bardziej kompaktowe niż spodnie, dzięki czemu oszczędzają wagę i miejsce w plecaku.
Są to krótkie spodnie z warstwą izolacyjną, które utrzymują ciepło w każdych warunkach: w górach, na biwaku, w obozie bazowym lub podczas oczekiwania na start wyścigu biegowego.

Wybierz odpowiednią długość w zależności od celu podróży. Spodenki o długości do kolan chronią tylko odcinek lędźwiowy i biodra, natomiast spodenki o długości ¾ chronią również stawy kolanowe, które jako pierwsze ulegają przemarznięciu na mrozie.

Zalety spodenek puchowych

Utrzymują ciepło. Jest to główne zadanie spodenek puchowych, z którego wywiązują się znakomicie. W zależności od warstwy ocieplenia syntetycznego lub ilości puchu, można wybrać model na różne temperatury: od lekkiego minusa do silnego mrozu.

Uniwersalne: Nadają się praktycznie do każdego rodzaju aktywności (lub bierności) w chłodne dni, i doskonale łączy się z różnymi warstwami odzieży: spodnie membranowe, softshell, bielizna.

Są one kompaktowe i nie ważą dużo. Spodenki puchowe zaczynają się od 250 gramów - tyle waży pięć tabliczek czekolady, a ich wielkość opakowania to nie więcej niż dwie pomarańcze. Niektóre modele składają się do własnej kieszeni i mieszczą się luźno w klapie lub bocznej kieszeni plecaka.

Łatwe do zakładania i zdejmowania. Większość szortów jest szyta podobnie jak spodnie typu slouch, z zamkami błyskawicznymi lub guzikami na całej długości nogawki. Można je szybko założyć bez zdejmowania butów lub nart. Na rynku dostępne są modele z krótkimi suwakami. Zmieszczą się w nich buty, ale narty trzeba będzie rozpiąć. Kolejną funkcją zamków błyskawicznych jest regulacja mikroklimatu. Podczas wspinaczki górskiej lepiej je otwierać, a rozbijanie obozu czy schodzenie ze zbocza jest lepsze przy szczelnie zamkniętych "wejściach". Spodenki bez "samozacisków" są dobre w sytuacjach, gdy nie planujemy ich zdejmować lub zakładać w środku trasy.

Nie należy ograniczać ruchów. W ocieplanych spodenkach możesz się wspinać, biegać, skakać lub siedzieć na skakance - nic nie ogranicza ruchów. Luźny, przegubowy krój pozwala na noszenie ich na kilku warstwach odzieży, a elastyczny mankiet lub gumka u dołu nogawki zapobiegają ich uwieraniu.

Ważne

Większość producentów produkuje spodenki unisex. Dlatego na półkach działów kobiet w sklepach offline i na stronach katalogów zasobów internetowych modeli dla dziewcząt nie może być. Szukaj ich w ubraniach dla mężczyzn, skupiając się na rozmiarze. Specjalnie dla dziewcząt producenci wymyślili spódnice z syntetycznym wypełnieniem. Można je zakładać na spodnie, aby utrzymać ciepło na obozie lub na bieliznę termiczną podczas apres-ski.

Spodenki puchowe męskie Spodenki puchowe damskie i spódnice

Z czego wykonane są spodenki puchowe

Historycznie, wszystkie izolowane spodenki nazywane są puchem, chociaż większość producentów używa syntetycznego wypełniacza, a nie naturalnego. Przeanalizujmy wady i zalety obu rozwiązań.

Rodzaje izolacji

Puch jest idealny w warunkach wspinaczki wysokogórskiej. Doskonale ogrzewa w niskich temperaturach, dobrze się kompresuje i niewiele waży. Jest jednak pewna wada: gdy puch zamoknie, jego właściwości termoizolacyjne ulegają znacznemu pogorszeniu. Należy więc być ostrożnym. Jeśli zaczęliśmy się mocno pocić, zaczął padać deszcz lub mokry śnieg, lepiej zdjąć spodenki, żeby nie musieć ich suszyć wieczorem nad palnikiem. Więcej na temat właściwości puchu można przeczytać w artykule "Technologia puchu".

Włókna syntetyczne również pochłaniają wilgoć, ale w przeciwieństwie do puchu odprowadzają ją do warstwy zewnętrznej. Jeśli syntetyki zamokną, nadal utrzymują temperaturę i szybko schną w naturalnym środowisku od ciepła ludzkiego ciała. Sztuczna ocieplina kurczy się nieco gorzej niż puch, ale też nie zajmuje dużo miejsca w plecaku.
materiał zewnętrzny

Jako materiał zewnętrzny producenci stosują lekki i oddychający poliester lub nylon. Pokryta jest składnikami DWR, które przez pewien czas zatrzymują wodę na powierzchni tkaniny i nie pozwalają jej wsiąknąć. Impregnacja poradzi sobie ze śniegiem i mżawką, ale nie wytrzyma ulewnego deszczu. Przy złej pogodzie lepiej nie ryzykować i chronić swoje ubranie spodniami membranowymi.

Marka Arcteryx produkuje spodenki z tkaniny poddanej działaniu chlorku srebra w technologii Polygiene. Srebro hamuje rozwój drobnoustrojów powodujących nieprzyjemny zapach.

Kto potrzebuje puchowych spodenek

Spodenki puchowe to odzież uniwersalna. Mogą być wykorzystywane przez każdego miłośnika spędzania czasu na łonie natury. Rozważmy przykład niektórych rodzajów działalności, ponieważ spodenki puchowe mogą być przydatne w takiej czy innej sytuacji.

Narciarze zjazdowi i snowboardziści

Spodenki są ważnym elementem wyposażenia narciarzy uprawiających freeride i ski touring. Stosowane są jako dodatkowa warstwa ocieplająca pod nieocieplane spodnie membranowe w zimniejszych rejonach narciarskich, oraz na wierzch spodni narciarskich, gdy wszyscy zatrzymują się na przekąskę, lub gdy czekamy na zebranie zespołu.

Do ski touringu i narciarstwa freeride warto wybrać modele nieocieplane

Jeśli jeździsz na nartach w nieizolowanych spodniach i na szlaku, spodenki puchowe również nie są tam zbędne. Osłaniają one staw kolanowy, który jest wrażliwy na zimno. W cieple więzadła nie tracą elastyczności, więc ryzyko kontuzji jest znacznie zmniejszone. Spodenki nie muszą być również naciągane na szerokie golenie butów sportowych. Długość ¾ nie zachodzi na wysokie buty narciarskie lub snowboardowe, ale razem tworzą jedną warstwę izolacyjną, która chroni przed mrozem, śniegiem i wiatrem.

Szczególnie istotne to akcesorium będzie w zimnych obszarach, takich jak Sheregesh. Nosząc je nie zamarzniesz w kolejce do windy i nie zamarzną Ci ważne organy na siedzeniach w kabinie.

Również puchowe szorty i spódnice są używane wieczorem, aby wygodnie poruszać się w mieście kurortu lub nawet w schronisku.

4 czerwca 2021 Blog