Nakrycia głowy na letnie biwaki

2 czerwca 2021 Blog

Każda lista sprzętu biwakowego lub wspinaczkowego musi zawierać pozycję "Headwear", ale zazwyczaj bez szczegółów. Wszyscy rozumieją jego znaczenie dla ochrony przed udarem słonecznym lub hipotermii, ale proces wyboru jest pozostawiony do sumienia turysty. A szczególnie jeśli chodzi o letnie kapelusze. Jest to zrozumiałe - ryzyko hipotermii czy odmrożeń w górach jest znacznie większe, dlatego turyści i organizatorzy wycieczek i wyjść zwracają większą uwagę na wybór ciepłej czapki czy kominiarki.

W tym samym czasie jest szeroki wybór kapeluszy, panam, bandan i daszków, które mogą uczynić Twoje wędrówki w lecie i poza sezonem bardziej komfortowe. I nic dziwnego - czasami trudno jest zrozumieć, na korzyść którego z nich wybrać i jakie są korzyści z tej lub innej opcji. Oto krótki przewodnik, który Ci pomoże.

Kapelusze i Panamy w katalogu

Na początek od tego, co chroni nakrycie głowy w lecie i poza sezonem:

  • Od udaru słonecznego. Rodzaj udaru cieplnego, gdy promienie słoneczne przegrzewają nieosłoniętą powierzchnię głowy. Jego skutki są bardzo nieprzyjemne: bóle głowy, osłabienie, mdłości, gorączka. A biorąc pod uwagę, że turysta jest prawie cały czas na zewnątrz, o udar słoneczny w upalny dzień łatwo, a jedyną skuteczną ochroną przed nim - lekki kapelusz.
  • Od oparzeń słonecznych. Pandamy, czapki i daszki zapewniają cień, który chroni skórę głowy przed poparzeniami słonecznymi na twarzy, szyi, uszach i ustach. A ryzyko ich wystąpienia w górach lub na południu jest szczególnie wysokie, nawet przy pochmurnej pogodzie. Im bliżej równika lub wyżej nad poziomem morza, tym szybciej dojdzie do poparzenia i tym poważniejsze będą uszkodzenia skóry.
  • Od wilgoci i wiatru. Bandana, czapka lub panama z gęstego materiału chroni głowę przed chłodem wiatru, a membranowe nakrycia głowy nie przemakają podczas zimnego deszczu lub mokrego śniegu.

Brak insektów i komarów. Nawet zwykła bandana może przynajmniej częściowo osłonić głowę przed ukąszeniami owadów, a wiele modeli czapek i panam wyposażonych jest w moskitiery.

Bandana

Aby uchronić głowę przed spoceniem w gorący słoneczny dzień, wystarczy bandana. Dla wielu turystów jest to podstawowe, a może nawet jedyne nakrycie głowy na większość wędrówek. Przyczyny popularności bandan są proste: są trwałe i bardzo tanie. Czasami nawet nie kupują, ale po prostu wycinają ze starej koszulki. Jednocześnie chronią głowę przed palącym upałem i nie pozwalają, by pot z czoła spływał do oczu. Bardziej nowoczesnym wariantem są wielofunkcyjne chusty z mikrofibry, wśród których najbardziej znany jest Spanish Buff, którego nazwa stała się przydomkiem. Są lekkie, elastyczne, trwałe, prawie nie przepuszczają promieni UV i są bardzo uniwersalne. Jeden i ten sam buff może być używany co najmniej jako bandana, czapka, szalik, opaska na czoło, opaska na nadgarstek, kominiarka i kompaktowy ręcznik. Tak więc, patrząc w przyszłość, niezależnie od tego, jakie nakrycie głowy wybierzesz, zawsze powinieneś zabrać ze sobą 1-2 buffy - na pewno się przydadzą!

Jak nosić Buffy

Elastic Buff to prosta i uniwersalna czapka, którą zawsze można "przerobić" na bandaż, opaskę, szalik lub maskę. Jednak w większości przypadków pozostawia twarz i szyję całkowicie wystawione na działanie promieni słonecznych.

Elastic Buff - prosta i wielofunkcyjna czapka, którą zawsze możesz "przerobić" na bandaż, opaskę, szalik lub maskę. Ale w większości przypadków pozostawia twarz i szyję całkowicie otwartą na słońce.

Jednak bandany mają kilka poważnych wad: słońce oślepia oczy i prawie cała powierzchnia głowy jest wystawiona na działanie promieni słonecznych. Z pierwszą wadą pomóc poradzić sobie gogle, które są już częścią obowiązkowej listy wyposażenia. Aby poradzić sobie z drugim problemem powinien być filtr przeciwsłoneczny, ale aby stale aktualizować jego warstwę na skórze podczas kampanii jest problematyczne. Wystarczy wytrzeć pot z twarzy, bo trzeba ponownie nałożyć krem, a to zwykle jest zaniedbywane. Ponadto, duże zużycie kremu - cios dla portfela, a na wadze plecaka: w rzeczywistości, jeśli skóra jest chroniona przed palącym słońcem, może być ograniczona do małej i niedrogiej rurki z filtrem przeciwsłonecznym. Ukryć twarz z loincloth, zbyt, nie zawsze jest wygodne - nawet w ciepłą pogodę będzie duszno, a w upale będzie po prostu nie do zniesienia, i jesteś prawdopodobne, aby przegrzać.

Dlatego najskuteczniejszym sposobem ochrony skóry głowy przed bezpośrednią ekspozycją na słońce jest połączenie kremu z filtrem i cienia z daszka czapki lub panamy.

2 czerwca 2021 Blog