Bieganie w deszczu nie jest tak straszne, jak ludzie je przedstawiają

1 sierpnia 2023 Moda sportowa

Znasz te memy: Chciałem pobiegać, ale zaczęło padać, gdy już miałem wychodzić. Zawsze znajdziesz wymówkę, by nie ruszać się z domu. Okazuje się, że deszcz nie jest najlepszą wymówką. Dowiedz się, czy bieganie w deszczu jest możliwe i opłacalne!

Czego dowiesz się czytając ten wpis?

 • Czy bieganie w deszczu jest bezpieczne?
 • Jak przygotować się do biegania w deszczu
 • Jak się ubrać do biegania w deszczu?

W pigułce

Choć może to być przygnębiające, bieganie w deszczu nie jest takie złe. Lekkie opady mogą być korzystne dla zdrowia i nie są szkodliwe. Bieganie w deszczu może wzmocnić ciało, poprawić wytrzymałość fizyczną i psychiczną, a podczas letnich upałów krople deszczu będą przyjemnie chłodzić. Ważne jest, aby pamiętać o zasadach bezpieczeństwa. Jedną z nich jest noszenie wodoodpornej odzieży. W warunkach słabej widoczności najlepiej nosić odzież w jaskrawych kolorach.

Bieganie w deszczu ma swoje zalety

Bieganie może być wyzwaniem, gdy pada deszcz. Czy bieganie po śliskim asfalcie, w mokrych butach i lepkiej koszulce jest niebezpieczne? Czasem lepiej zrezygnować z treningu. Jogging nie jest najlepszą opcją, gdy pada, wieje i grzmi, a Ty nie masz porządnej kurtki. Delikatna mżawka lub ciepły, letni deszcz nie są niebezpieczne i czasami mogą być przyjemne dla biegaczy. Bieganie w deszczu latem może być bardziej korzystne niż bieganie w słońcu. Deszcz chłodzi i zmniejsza uczucie letniego upału. Jeśli poważnie podchodzisz do treningu i traktujesz go jako przygotowanie do zawodów, nie możesz odpuszczać zbyt szybko. Czy zrezygnujesz również wtedy, gdy podczas wyścigu zacznie padać? Powinieneś być gotowy do rywalizacji w różnych warunkach. Wytrenujesz swoją wytrzymałość psychiczną i fizyczną, by radzić sobie w trudniejszych warunkach. Wzmocnisz również swój układ odpornościowy. Korzyści będziesz odczuwał każdego dnia, uwierz w to!

Odzież do biegania na deszcz

  • Kurtka. Wodoodporna kurtka to najlepszy wybór na trening w deszczu. Latem wystarczy lekka, oddychająca odzież z dobrą wodoodporną membraną. Kaptur jest koniecznością. Gdy wiosną i jesienią panują chłodniejsze temperatury, warto zainwestować w cięższą kurtkę lub nosić pod nią bluzę.
  • Obuwie. Niezbędne są buty, które nie ślizgają się na mokrym kamieniu. Buty do biegania nie ochronią Cię przed przemoknięciem podczas ulewy. W tym przypadku stabilność jest ważniejsza niż cokolwiek innego!
  • Odzież termiczna. Wraz z deszczem jesienią i wiosną przychodzi chłód. Dobrym pomysłem na bieganie jest noszenie odzieży termoaktywnej. Zapewni ona ciepło i odprowadzi pot ze skóry. Ubieraj się warstwowo, dostosowując je do pogody. Nie zakładaj zbyt wielu warstw, przede wszystkim chcesz czuć się komfortowo! Bieganie również Cię rozgrzeje.
  • Czapka. W chłodniejszych temperaturach dobrym pomysłem jest na przykład korzystanie z wielofunkcyjnych szalików, aby chronić wrażliwe obszary ciała, takie jak uszy i szyja. Czapki z daszkiem to świetna opcja na lato. Ochronią zarówno przed palącym słońcem, jak i zacinającą mżawką.
  • Odblaski. Pamiętaj, że podczas deszczu widoczność jest ograniczona. Wybierz odzież w jasnych kolorach z odblaskowymi detalami. Zwiększą one Twoje bezpieczeństwo, ponieważ kierowcy będą mogli zobaczyć Cię z daleka i zareagować na czas, jeśli dojdzie do wypadku.

O czym należy pamiętać?

Sprzęt elektroniczny

Chroń swój sprzęt elektroniczny - zwłaszcza smartfon. Jeśli planujesz biegać z telefonem lub wkładać go do kieszeni kurtki podczas noszenia nerki, najlepiej przechowywać go w wodoodpornym etui. Elektronikę można też włożyć do paska na ramię wykonanego z odpornego na wilgoć materiału, który jest przeznaczony dla biegaczy.

Uwaga

Unikaj kałuż. Mogą wydawać się małe, ale nigdy nie wiadomo, jak są głębokie. Chyba nie chcesz skręcić kostki? Bieganie w przemoczonych skarpetach i butach również nie jest przyjemne i może mieć negatywny wpływ na zdrowie. Patrz pod nogi podczas biegania, czy to na asfalcie, czy na leśnych ścieżkach. W mieście należy uważać na pojazdy, unikać kałuż i zachować ostrożność na śliskich chodnikach. Jednak na wsi głównymi zagrożeniami są wystające kamienie, korzenie i warstwa zeszłorocznych liści.

Po treningu

Po biegu należy jak najszybciej przebrać się w suchą odzież. Możesz rozciągać się na macie w domu. Rozgrzej się gorącym napojem i weź relaksujący prysznic. Uchroni Cię to przed infekcją.

Nie powinieneś rezygnować z biegania z powodu złej pogody! Sklepiguana.pl ma wszystkie akcesoria i ubrania, których potrzebujesz, aby cieszyć się bieganiem.

Źródło zdjęć: sklepiguana.pl, unsplash.com

Joanna Marczyk

1 sierpnia 2023 Moda sportowa