Jak bezpiecznie biegać zimą?

15 września 2023 Moda sportowa

Zima to pora roku, w której niechętnie opuszczamy wygodne koce, nie mówiąc już o uprawianiu jakiegokolwiek sportu. Jeśli zdecydujesz się ćwiczyć, poczujesz natychmiastowy przypływ energii. Osoby, które nie przestają biegać w miesiącach zimowych, nie tylko spalają dodatkowe kalorie, ale także czują się lepiej. Jak bezpiecznie trenować zimą? O czym należy pamiętać podczas biegania? Sprawdź!

Czego nauczysz się czytając ten wpis?

  • Jak ubrać się na zimowy trening biegowy?
  • Czy muszę nosić specjalne buty do biegania zimą?
  • Co należy wziąć pod uwagę planując bieganie zimą?

W skrócie

Wciąż warto biegać zimą, nawet jeśli nie jest to popularna aktywność. Jest ono bardziej efektywne, ponieważ wiąże się z oporem zarówno ze strony śniegu, jak i wiatru. Bieganie zimą pomaga wzmocnić odporność i rozładować napięcie. Wystarczy tylko odpowiednio się ubrać i biegać w butach, które zapewnią stabilność na trudnym podłożu.

Poznaj wszystkie zalety biegania zimą!

Niektórzy ludzie nadal uważają, że bieganie zimą może być niebezpieczne, a także prowadzić do przeziębienia. Jeśli wybierzemy oblodzoną lub wietrzną trasę lub źle ubierzemy się na trening, może się to zdarzyć. Wbrew powszechnemu przekonaniu, bieganie zimą może przynieść wiele korzyści.

Ćwiczenia w zimie pomagają zahartować organizm i zmniejszają zachorowalność. Bieganie łagodzi napięcie i uwalnia endorfiny - znane również jako hormony szczęścia. Ćwiczenia w trudnych warunkach są bardziej efektywne niż latem, na przykład gdy na ziemi leży śnieg, a temperatura spada poniżej 0 stopni Celsjusza. Opór sprawia, że mięśnie stają się silniejsze, a spalane kalorie są wyższe. Od dawna wiadomo, że organizm pobiera więcej energii, aby się ogrzać, gdy jest zimno. Zwiększa to również tempo spalania kalorii.

Odzież zapewniająca maksymalny komfort

Niewłaściwy dobór odzieży to jeden z najczęstszych błędów popełnianych przez biegaczy. Często dzieje się tak dlatego, że początkujący sportowcy uważają, że noszenie dwóch warstw odzieży w celu zapewnienia komfortu termicznego jest konieczne, gdy na zewnątrz jest poniżej zera. Nie jest to dobre rozwiązanie, ponieważ może prowadzić do przegrzania organizmu, co z kolei może skutkować przeziębieniem.

Świetnym pomysłem jest ubieranie się tak, jakby temperatura na zewnątrz była o 10 stopni C wyższa. Pozwoli to uniknąć zakładania dodatkowej warstwy odzieży. Musisz pamiętać, że podczas biegu będziesz się rozgrzewać i będziesz chciał zdjąć bluzę lub kurtkę. Najlepiej założyć koszulkę z długim rękawem, legginsy i wiatrówkę na wierzch. Zarówno góra, jak i dół stroju powinny być wykonane z materiałów termoaktywnych, które odprowadzają wilgoć, utrzymują temperaturę ciała i szybko schną. Unikaj odzieży bawełnianej, ponieważ szybko wchłania wilgoć, czego nieprzyjemne skutki będziesz odczuwać przez cały trening. Najlepsza odzież to oddychająca odzież techniczna, która jest elastyczna i oddychająca. Pozwoli to na swobodne poruszanie się.

Bieganie w śniegu jest możliwe. Wybierz odpowiednie obuwie!

W sklepach sportowych można znaleźć obuwie do biegania przeznaczone na zimę. Warto ocenić, czy taka inwestycja jest konieczna. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z bieganiem, w zupełności wystarczy Ci model letni. W Polsce nie mamy srogich zim ze śniegiem, ale drogi i ścieżki bywają mokre. W takim terenie wystarczy podeszwa z normalnym bieżnikiem. Nie musisz używać kolców ani głębokiego bieżnika. Problemem będą oddychające cholewki, które przepuszczają zarówno wilgoć, jak i chłodne, suche powietrze. Jeśli używasz grubszych skarpet, możesz nosić te buty przez cały rok.

Na co zwracać uwagę

Nie każda odzież jest odpowiednia. Pamiętaj, aby zawsze stosować środki ostrożności i dostosowywać trening do możliwości swojego ciała. Nie porywaj się z motyką na słońce. Zamiast tego stwórz odpowiedni plan treningowy.

Oprócz rękawiczek i czapki warto też używać chusty, aby chronić drogi oddechowe przed zimnym powietrzem. Powinieneś także dostosować tempo do swojego poziomu wytrenowania. Zimą trudniej jest oddychać, więc jeśli biegniesz sprintem, stracisz siły i nie ukończysz treningu.

Pamiętaj, aby unikać noszenia zbyt dużej ilości odzieży, ponieważ może to prowadzić do przegrzania. Jeśli masz ból głowy, kaszel lub katar, najlepiej zrezygnuj z treningu. Nie chcesz ryzykować, że zwykły wirus przerodzi się w zapalenie oskrzeli.

Szukasz obuwia, które pomoże Ci zachować stabilność na trudnym terenie i odzieży, która zapewni ciepło Twoim stopom? Zajrzyj na sklepiguana.pl, mamy produkty renomowanych i znanych marek. Bądź w formie bez względu na pogodę!

Sprawdź poniższe propozycje:

Jak przygotować dziecko do pierwszej jazdy na nartach?

7 prostych sposobów na zwiększenie aktywności każdego dnia

Buty do biegania już od 250 zł

Źródło zdjęć: sklepiguana.pl, shutterstock.com

15 września 2023 Moda sportowa