Jak się ubrać do biegania jesienią

22 czerwca 2021 Moda sportowa

Jak się ubierasz? A co z butami? A jeśli pada deszcz? Możesz i powinieneś biegać jesienią! Nie ma już upałów, wszyscy wrócili z wakacji i urlopów, tłum biegaczy ruszył pełną parą, jest tyle startów, że nie można przestać się na nie gapić. Jak więc ubrać się do biegania jesienią?

Jeśli początek jesieni jest taki jak lato, na niebie świeci słońce, a termometr wskazuje +20 C - powinieneś założyć te same szorty i koszulkę z krótkim rękawem, które z powodzeniem nosiłeś przez cały sezon letni. Ale potem będą pojawiać się coraz chłodniejsze dni z wiatrem i deszczem, a temperatury wczesnym rankiem i późnym wieczorem spadną poniżej +10°C - wtedy bieganie w letnim ubraniu może być niekomfortowe. Trzeba więc poważnie pomyśleć o ubraniach.

Ogólne podejście jest następujące: odzież do biegania powinna zapewniać komfort termiczny. Oznacza to, że gdy aktywne obciążenie nie powinno być zimne lub gorące. Taka strefa komfortu jest inna dla każdego, dlatego należy skupić się nie na bliźnich, ale na własnych odczuciach. Nawet jeśli na dworze jest trochę chłodno, po kilku minutach biegu ciało rozgrzeje się, zrobi się ciepło. Im bardziej intensywne ćwiczenie, tym więcej ciepła wytwarza ciało w ruchu i tym łatwiej jest się ubrać - choć nadal możesz potrzebować dodatkowych ubrań na rozgrzewkę i rozgrzewkę.

Zazwyczaj zaczynamy rozgrzewkę od góry - nogi są mniej wrażliwe na zimno. Lekkie koszulki lub koszulki z długim rękawem z elastycznego lekkiego materiału są bardzo wygodne jako pierwsza dodatkowa warstwa na rozgrzewkę i rozgrzewkę. Po ogrzaniu można zdjąć taką odzież. Jeśli Twój trening nie odbywa się na stadionie, zwiń go w rulon i zawiąż wokół talii.

Wybór materiału zależy od Ciebie. Obok lekkich i oddychających materiałów syntetycznych na rynku dostępne są ubrania wykonane z wełny merynosów - najdelikatniejszego i bardzo miękkiego włókna.

Ubrania do biegania powinny być lekkie i wygodne, ale jeśli będą za duże, będziesz czuł się w nich wietrznie i niewygodnie. Lepiej zwrócić uwagę na elastyczność tkanin, a właściwie na krój. Każdy producent jest inny, a nawet przy pozornym podobieństwie modeli siedzenia kurtki mogą się od siebie bardzo różnić.

Wiatrówka do biegania nie powinna krępować ruchów, ale też nie powinna być zbyt obszerna, aby nie żeglować na wietrze. Oto ultralekka kurtka Arcteryx Norvan SL do ultralekkich, ciepłych stylizacji biegowych, które zostały zaprojektowane z myślą o zimnych i wietrznych warunkach.

Wiatrówka na rakiety śnieżne nie powinna być krępująca, ale też nie za bardzo pojemna, aby nie być owiewanym przez wiatr. Na zdjęciu ultralekka parka termiczna Arcteryx Norvan SL, przeznaczona do biegania w zimnych i wietrznych warunkach.

Gdy jest wietrznie lub pada deszcz, możesz potrzebować wiatrówki. Wybierając wiatrówkę, należy pamiętać, że im bardziej wodoodporna tkanina, tym mniejsza jest jej oddychalność. Tkaniny z membraną Windstopper lub Gore-Tex Active obiecują lepszą równowagę między wodoodpornością, wiatroszczelnością i przepuszczalnością pary wodnej, ale to nie jest cud, więc będziesz musiał dokonać pewnych poświęceń.

Kurtka lub wiatrówka powinna odpowiadać ogólnym zasadom doboru odzieży do biegania: lekka, dopasowana, ale niezbyt obszerna. Pożądana jest co najmniej jedna kieszeń. Wygodnie jest, gdy kieszenie znajdują się na klatce piersiowej lub plecach - ich zawartość mniej się chlapie. Osobne pytanie o kaptur: dobrze chroni przed wiatrem i deszczem, ale nie zawsze dobrze trzyma się na głowie, a w stanie odpiętym często jest podwiewany przez wiatr i uniemożliwia bieganie. Dlatego przy wyborze należy zwrócić uwagę na wygodę regulacji i dokręcania objętości okapu. W kurtkach do biegania, obszar pleców jest często wyposażony w specjalne wstawki z lżejszych materiałów dla lepszej wentylacji.

W temperaturach powyżej zera nie ma potrzeby noszenia kurtek z podszewką i ociepleniem - prawdopodobnie będzie im gorąco.

Jesienią może być potrzebna również czapka. Jeśli w lecie chroni przed słońcem, to teraz pomoże w deszczową pogodę - nie tyle przed zamoczeniem głowy, co przed wodą spływającą po twarzy.

Kiedy temperatura zbliża się do zera, nie można już biegać w krótkim - potrzebny jest długi rękaw i długie rajstopy. Niektórzy biegają w spodenkach "3/4" z gołą golenią aż do zimy, więc kieruj się tym, jak się czujesz. W niskich temperaturach pożądane są dwie warstwy odzieży na wierzchu, a przynajmniej jedna z nich z długimi rękawami. Jest dużo miejsca na kombinacje: cienka bielizna z materiału syntetycznego lub wełny merynosów, która wchłania pot i rozprasza go na zewnątrz, warstwa wierzchnia z wiatrówki lub, jeśli jest zimno, lekka kurtka softshell.

Jak wybrać kurtkę softshellową? Komu potrzebna jest kurtka?

W październiku i listopadzie, kiedy kałuże zaczynają zamarzać, prawdopodobnie będziesz potrzebował grubszego płaszcza, aby utrzymać ciepło. Oznacza to trzecią warstwę odzieży na wierzchu, rękawiczki na dłoniach, czapkę lub bandanę na głowie, ciepłe rajstopy i ewentualnie drugą warstwę na stopy. W zależności od osoby, rękawiczki można zastąpić mitenkami lub rękawiczkami z odpinanym "kapturem" na palcach.

Dodatkowym utrudnieniem treningu biegowego w tych warunkach jest duża różnica w warunkach komfortu termicznego na początku treningu i na wysokości obciążenia. Trzeba wybrać: albo ubrać się lżej i tolerować zimno na początku, dopóki ciało się nie rozgrzeje, albo ubrać się ciepło, ale po 15-20 minutach biegu zacząć się rozbierać. Pierwsza opcja pozwala na lekki bieg, ale nie pozostawia czasu na spokojną rozgrzewkę i rozciąganie: ciało szybko się wychładza, zwiększając ryzyko przeziębienia. Druga opcja jest bardziej elastyczna, a "dodatkowe" ubrania można zwinąć w cylinder i przewiązać wokół talii, dzięki czemu nie będą przeszkadzać.

I na koniec: staraj się wybierać jasne ubrania do biegania jesienią, zwłaszcza jeśli biegasz wcześnie rano lub późnym wieczorem. W ten sposób będziesz bardziej widoczny.
Po ubraniu się, należy założyć buty. Ale to już inna historia...

22 czerwca 2021 Moda sportowa