Jak wybrać bieliznę termoaktywną na trekking?

23 czerwca 2021 Moda sportowa

Jaka bielizna jest najlepsza? Dlaczego warto używać ich latem? Czym różni się bielizna termoaktywna na trekking od innej bielizny? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania dotyczące wyboru bielizny termoaktywnej na wędrówki.

Najpierw jednak zdefiniujmy, czym jest trekking i czym różni się od wędrówek. Słowo "trekking" weszło do naszego słownika dzięki temu, że wędrówki po górach stały się dostępne nie tylko dla sportowców. W języku angielskim nie ma dokładnego odpowiednika terminu "trekking". To, co my nazywamy wędrówką, na Zachodzie nazywamy hikingiem lub trekkingiem. Hiking to wyprawa na biwak przez jeden lub dwa dni, podczas gdy trekking to impreza długoterminowa. Tak więc trekking to wielodniowa wędrówka.

To, co odróżnia trekking od górskich wędrówek, to dostępność dla początkujących. Nie trzeba umieć posługiwać się siekierą lodową i wspinać się po skałach, aby uprawiać turystykę pieszą - wystarczy podstawowy trening fizyczny. Trasa ta przebiega po dobrych szlakach, z dogodnymi miejscami na nocleg, często w schroniskach lub na polach namiotowych.

Głównym zadaniem bielizny termicznej jest regulowanie temperatury ciała, czyli pomoc w tym, aby nie zmarznąć i nie przegrzać się.

To nie jest magia, to zwykła fizyka. Kiedy aktywnie się poruszamy, ciało wytwarza ciepło. Jeśli jest go za dużo, pocimy się - w ten sposób organizm pozbywa się nadmiaru ciepła. Jeśli zbyt dużo wilgoci zostanie uwięzione na skórze lub ubraniu, ciało szybko się wychłodzi. Ale jeśli przestaniesz się ruszać, na przykład zatrzymasz się na odpoczynek, ciało przestanie wytwarzać ciepło i będzie je tylko tracić. W tym momencie łatwo jest zmarznąć, zwłaszcza jeśli skóra jest mokra od potu. Wystarczy zimny podmuch wiatru lub nagła zmiana pogody, co często zdarza się w górach.

Tak więc, główna różnica między bielizny termicznej od zwykłej koszulki - w jego zdolność do usuwania wilgoci ze skóry na powierzchni tkanki, i szybko odparować. Skóra pozostaje sucha, a ciało nie wychładza się tak szybko.

Co odróżnia bieliznę termoaktywną na trekking od każdej innej bielizny?

Krótko mówiąc: w kompozycji, kroju i technologii.

Bielizna termiczna trekkingowa jest klasą bielizny przeznaczoną do wysokiej i mieszanej aktywności. Szyty jest z uwzględnieniem specyfiki turystyki pieszej, a często jest to konstrukcja złożona z części o różnej gęstości tkaniny. Na przykład na plecach może być wstawka z materiału siatkowego, który przepuszcza powietrze, - dzięki czemu plecy nie przegrzewają się pod plecakiem. Na ramionach tkanina jest gęstsza, a szwy przesunięte w dół - tak, aby nie ocierać ramion o szelki plecaka.

Idealna bielizna termoaktywna na trekking: szwy na ramionach są przesunięte, a na plecach i pod pachami znajdują się strefy wentylacji. Nadruk na tkaninie jest w rzeczywistości specjalną technologią dziewiarską. Wzór ten jest w rzeczywistości specjalną technologią dziania, która zapewnia doskonałe dopasowanie nawet podczas aktywnej jazdy.

W bieliźnie termicznej do codziennego noszenia krój jest prostszy: zazwyczaj jest to po prostu koszulka lub spodnie bez zonowych i oddychających wkładek. Taka bielizna jest mniej skuteczna w odprowadzaniu wilgoci przy dużym obciążeniu. Może być używany do spania.

 

23 czerwca 2021 Moda sportowa