Nie daj się porwać wiatrowi podczas biegu!

27 sierpnia 2023 Moda sportowa

Bieganie w wietrzny poranek może być trudne i nieprzyjemne. Trudno jest iść naprzód, gdy w twarz wieją silne podmuchy. Nagły powiew wiatru z tyłu lub z boku może również spowodować utratę równowagi. Odpowiednia odzież jest niezbędna, ponieważ wiatr sprawia, że zimno jest bardziej widoczne. W tym artykule pokażemy, jak ubrać się na trening na świeżym powietrzu w wietrznych warunkach.

Czego nauczysz się czytając ten post?

  • Jaką odzież założyć do biegania na wietrze?
  • Jakie kurtki i akcesoria są najlepsze na wietrzną pogodę?
  • Jaka technika biegania może poprawić stabilność postawy w wietrznych warunkach?

W skrócie

W chłodne, wietrzne dni ubieraj się warstwowo. Na bieliznę termiczną załóż bluzę lub polar z materiału odprowadzającego wilgoć. Gdy pada deszcz, najlepszym wyborem będzie kurtka z membraną. Ale gdy nie ma opadów, powinieneś zdecydować się na lżejszą i cieńszą wiatrówkę. Powinieneś także rozważyć noszenie rękawiczek i czapki, aby chronić ręce i głowę przed zimnem.

Ubieraj się na cebulkę

Ubieranie warstwowe to najlepszy sposób na radzenie sobie z niepogodą. Możemy zdejmować lub dodawać odzież w zależności od potrzeb, gdy jest nam gorąco lub zimno. Najpierw załóż bieliznę termiczną na ciało, następnie warstwę izolacyjną, a na końcu kurtkę. W wietrznych warunkach najlepiej nosić ubrania, które są lepiej dopasowane, ponieważ nie zmniejszają aerodynamiki ani nie powodują dyskomfortu, gdy wieje wiatr. Pamiętajmy, aby nie przesadzić z grubością stroju, gdyż może to spowodować przegrzanie organizmu. Lekki chłód powinniśmy odczuwać zaraz po wyjściu z domu. To szybko zniknie, gdy zaczniemy poruszać naszymi mięśniami.

Bielizna termoaktywna

Bielizna termoaktywna to podstawa każdej aktywności na świeżym powietrzu w chłodniejsze dni. Powinna być wykonana z szybkoschnącego materiału, który błyskawicznie odprowadza wilgoć ze skóry, chroniąc ciało przed wychłodzeniem. Nie spiesz się, aby wybrać odpowiedni rozmiar bielizny. Musi ona ściśle przylegać do ciała, ale nie uciskać.

Warstwa ocieplająca

W wietrzne lub zimne dni można założyć warstwę na bieliznę termiczną, aby utrzymać ciepło blisko ciała. Może to być bluza, polar itp. Odzież ta pomaga bieliźnie odprowadzać wilgoć z ciała, dlatego nie powinna być wykonana z bawełny. Powinny być również wykonane z oddychającego, szybkoschnącego materiału.

Kurtka

Jesienią, zimą i wczesną wiosną biegacze mają do dyspozycji dwa rodzaje kurtek. Modele z membranami chronią przed deszczem i wiatrem, ale są stosunkowo ciężkie. W dzień z silnym wiatrem, ale bez opadów, lepiej sięgnąć po lekką wiatrówkę, która nie zapewnia ochrony przed wodą, ale pozwala na lepszą wentylację. Modele te są kompaktowe po złożeniu i można je łatwo zabrać na każdą sesję treningową.

Akcesoria

W wietrzne, zimne dni ważne jest, aby zakryć głowę. Zapobiegnie to uwalnianiu ciepła do powietrza. W zależności od temperatury i preferencji można założyć czapkę techniczną lub opaskę na głowę. Cienkie rękawiczki mogą być również używane do zapewnienia komfortu termicznego dłoniom, które są podatne na zamarzanie.

O czym pamiętać podczas biegania przy silnym wietrze?

Ważne jest, aby pamiętać o prawidłowej technice biegu przy wietrznej pogodzie. Łatwiej jest utrzymać równowagę podczas nagłych podmuchów wiatru, jeśli robi się mniejsze, częstsze kroki i obniża środek ciężkości. Ważny jest wybór odpowiedniej trasy. Najlepiej sprawdzi się leśna ścieżka, alejki parkowe osłonięte drzewami lub droga z zabudowaniami. Jeśli pogoda jest ekstremalna, nie warto podejmować niepotrzebnego ryzyka. W przypadku silnego wiatru należy przenieść treningi na bieżnię w centrum fitness.

Nie wiesz, w co się ubrać podczas następnego treningu? Znajdź odzież i buty do biegania na każdą pogodę na sklepiguana.pl.

Zdjęcia: sklepiguana.co.uk, unsplash.com

27 sierpnia 2023 Moda sportowa