Czy potrzebuję ultralekkiej odzieży turystycznej?

21 czerwca 2021 Porady

Codzienna garderoba w czasie wędrówki nie sprawdza się najlepiej. Przytulna bluza z polaru jest zawsze mokra i nie grzeje dobrze, dżinsy uwierają i krępują ruchy, bawełniany T-shirt długo schnie i zaczyna brzydko pachnieć na drugi lub trzeci dzień. Miejska wiatrówka błyskawicznie przemaka, kurtka przeciwdeszczowa z polietylenu szybko się rozrywa, a zwykła kurtka półsezonowa zajmuje jedną trzecią plecaka. Dlatego, jeśli chcesz się dobrze bawić w kampanii, a nie liczyć minuty do schroniska i dni do wyjścia z trasy, warto zebrać swoją garderobę turystyczną. W tym artykule wyjaśniamy, dlaczego odzież turystyczna różni się od miejskiej, jak dobrać strój na trasy o każdej porze roku, aby nie zmarznąć na mrozie i nie spocić się w upale. Zacznijmy od podstawowej zasady: aby zebrać zestaw ubrań dla turystyki powinien być na warstwach.

Dlaczego turysta powinien być ubrany warstwowo

W wędrówkach ruch jest stale zastępowany przez postoje. Podczas ruchu jest nam ciepło, a nawet gorąco, a plecy i ramiona pocą się pod plecakiem. Ale w połowie meczu ochłoniesz i zamarzniesz. Do tego dochodzi jeszcze zmienność pogody, którą w górach trudno przewidzieć. Takie przeskoki organizmu z gorąca na zimno obarczone są chorobami związanymi z przeziębieniem, dlatego, aby zapobiec przegrzaniu i przechłodzeniu, turyści ubierają się warstwowo. Główne z nich są trzy:

 • Warstwa podstawowa - bielizna termoaktywna - odprowadza wilgoć z powierzchni skóry, aby zmniejszyć ryzyko przegrzania podczas wysiłku i ryzyko hipotermii po zatrzymaniu się.
 • Warstwa ocieplająca - polar i puch - utrzymuje ciało w chłodzie. Możesz nosić polar i kurtkę puchową osobno lub jednocześnie, gdy chcesz być tak ciepły, jak to tylko możliwe.
 • Warstwa ochronna - kurtki i spodnie membranowe oraz wiatroszczelne - chroni przed deszczem i przeszywającym wiatrem.

Mając na sobie tylko cztery warstwy odzieży, można wędrować w łagodniejszym klimacie od połowy wiosny do połowy jesieni.
Łącząc tylko cztery warstwy odzieży, można wędrować w klimacie umiarkowanym od połowy wiosny do połowy jesieni
Łącząc te warstwy odzieży, możesz "dostosować" je do swojej aktywności fizycznej i zmian pogody: założyć coś, gdy jest zimno, lub zdjąć, gdy jest gorąco. W ten sposób zawsze będziesz ubrany odpowiednio do pogody, nie będzie Ci za gorąco ani, odwrotnie, za zimno. Szczegółowo opisaliśmy, jak działa teoria warstwowa na naszym blogu, a na naszym kanale YouTube nagraliśmy i zamieściliśmy dla Was film wizualny.

Od 20 lat w branży turystycznej panuje trend, aby zmniejszyć wagę swojego ekwipunku. Wiadomo, że im lżejsze ubranie i ekwipunek, tym łatwiej wyprzedzić się na szlaku. Z lekkim plecakiem turysta może iść dalej i mniej się męczyć. Czy to oznacza, że musisz brać pod uwagę wagę każdego elementu swojej turystycznej garderoby?
Jeśli dopiero wkraczasz w świat wędrówek, nie musisz tego robić, a oto dlaczego:

Chcąc znacznie odchudzić swój plecak, należy zacząć od "wielkiej trójki": namiotu, plecaka oraz systemu do spania - śpiwora i maty. Inwestowanie w nie da Ci więcej przyrostu masy ciała niż rezygnacja z pieniędzy na lżejsze ubrania. Na przykład różnica w wadze pomiędzy nowoczesnymi śpiworami w temperaturze 0°C wynosi ponad 1 kg. Budżetowe modele syntetyczne ważą około 1,5 lub nawet 2 kg. A najlżejsze śpiwory puchowe ważą nieco mniej niż 0,5 kg. A teraz porównaj: średnia waga niedrogiej kurtki membranowej do turystyki - około 350 gramów, ale ultralekki anorak membranowy waży około 130-150 gramów. Przyrost wagi to tylko 200 gramów. Ultralekki śpiwór puchowy nie tylko będzie 5 razy cięższy niż kurtka, ale będzie też znacznie trwalszy.

Jeśli masz problem z ustaleniem, czy pójdziesz na wycieczkę w przyszłości, a następnie kupić odzież dla turystyki ma na celu jego wykorzystanie w życiu codziennym. W ten sposób wydatki nie pójdą na marne, nawet jeśli nigdy więcej nie pojedziesz na kemping. Ultralekkie rzeczy są zazwyczaj drogie, ale do roli rzeczy codziennego użytku nie pasują: nie mają wystarczającej wytrzymałości i praktyczności ze względu na lekkie materiały i bardzo ascetyczny design.
Kto potrzebuje lekkiej odzieży do turystyki? Doświadczeni turyści, którzy wiedzą jak ostrożnie obchodzić się ze sprzętem, rozumieją ograniczenia tego czy innego materiału. Ze względu na redukcję wagi sprzętu są one przygotowane na to, że kurtka może zostać rozdarta na trasie. Również freighthikerzy stawiają na ascezę lekkiej odzieży - krótkie zamki, minimum kieszeni, krótsza długość, lakoniczny kaptur i inne cechy.

Skompletowanie zestawu ubrań na wędrówki przez cały rok

Może się wydawać, że do uprawiania turystyki pieszej potrzebna jest duża ilość odzieży. Zaletą systemu warstwowego jest jednak to, że wystarczy kupić tylko kilka elementów odzieży i połączyć je ze sobą, aby zapewnić sobie komfort zarówno podczas letnich, jak i zimowych wędrówek. Niemniej jednak, prawie każdy element odzieży z naszej listy jest bardzo uniwersalny i może być noszony nie tylko podczas wędrówek, ale także podczas podróży, jazdy na nartach i snowboardzie, jazdy na rowerze i codziennego życia w mieście.
Tak więc, nasz podstawowy zestaw do wędrówek latem i poza sezonem - aż do pierwszych poważnych chłodów - wymaga czterech warstw odzieży, która zawiera tylko 10-12 rzeczy, nie licząc bielizny i skarpet:

 • 2 koszule termiczne z długim rękawem i jedna para spodni.
 • Kurtka z polaru.
 • Spodnie turystyczne.
 • Kurtka membranowa.
 • Spodnie membranowe.
 • Puchowy sweter.
 • Kapelusze: kapelusze, czapki, szaliki.
 • Cienkie rękawiczki.
21 czerwca 2021 Porady