Jak dobrać spodnie

10 czerwca 2021 Porady

Jeśli chodzi o wybór odzieży turystycznej, cała uwaga skupia się zwykle na kurtkach, bluzach i koszulkach, ale spodnie są niezasłużenie w cieniu. A szerokość asortymentu nie są gorsze, i to może być mylące.

W każdym zestawieniu sprzętu turystycznego znajdziesz spodnie membranowe i tzw. spodnie spacerowe, czyli takie, w których będziesz poruszał się przez większość czasu na szlaku. W tym poradniku opowiemy czym się charakteryzują i jak wybrać model, który będzie najlepiej pasował do warunków panujących podczas wędrówki oraz do osobistych preferencji w zakresie turystyki pieszej.

Różne rodzaje spodni na wędrówki

Dziś możemy wyróżnić trzy główne odmiany stylów spodni turystycznych, które są mocno zakorzenione w branży outdoorowej:
Klasyczne spodnie.

  • Spodnie Transformer, które zamieniają się w szorty.
  • Spodnie dresowe.
  • Spodnie membranowe.

Żaden z tych stylów nie jest uniwersalną opcją na wszystkie okazje i dla wszystkich turystów. Każdy wybiera najlepszą dla siebie opcję, opierając się na własnym doświadczeniu lub słuchając doświadczeń doświadczonych obozowiczów.

Spodnie klasyczne

Wszystko jest w nazwie - styl to typowe proste spodnie o luźnym lub lekko przylegającym kroju. Dla większości rosyjskich turystów pasują one niemal idealnie. Rażący upał pogoda w większości regionów i obszarów górskich Rosji zazwyczaj nie pobłażać, a tu stopy powinny być chronione przed środowiskiem: oparzenia słoneczne, ukąszenia owadów, wysoka trawa, krzewy, zimny wiatr, i więcej. Ponadto, klasyczne spodnie turystyczne są zazwyczaj bardzo uniwersalne i są wygodne do noszenia w życiu codziennym i w podróży.

Klasyczne spodnie turystyczne o prostym kroju pasujące na większość turystów. Chronią nogi przed słońcem, skaleczeniami i ukąszeniami owadów. A jeśli zrobi się gorąco, można je podwinąć do kolan.

Klasyczne spodnie kempingowe o prostym kroju będą pasować większości wędrowców. Chronią nogi przed słońcem, skaleczeniami i ukąszeniami owadów. A jeśli zrobi się gorąco, spodnie można podwinąć do kolan.

Wady tego prostego stylu ujawniają się dopiero w upały - w spodniach może być gorąco, a w takim przypadku na wędrówkę trzeba zabrać szorty. A to dodatkowy ciężar i miejsce zajmowane w plecaku. Problem przegrzania można tylko kupić. Większość spodni można łatwo skręcić do kolan, co czyni z nich improwizowane szorty lub capri. Jednak w ciągu dnia będziesz musiał regularnie regulować każdy skręt, zwłaszcza jeśli materiał jest zbyt miękki. W przeciwnym razie, będą się cofać. Owszem, można je przypiąć, ale znacznie wygodniejsze są spodnie, które mają już guziki lub guziki do zabezpieczenia podwiniętych spodni. Zazwyczaj umieszcza się je nisko: na ¾ długości lub nieco niżej, ale nawet to zauważalnie poprawia wentylację spodni i pomaga przetrwać gorące okresy na trasie.

Spodnie-transformator

Modele te wyposażone są w zamki błyskawiczne tuż nad kolanami, które umożliwiają rozpięcie spodni i przekształcenie ich w szorty. Ten styl jest bardzo uniwersalny i pozwala na dostosowanie go do każdych warunków pogodowych na szlaku. W pełni zmontowane, nogi są w pełni chronione przed słońcem, trawą, owadami i wiatrem. Wystarczy złożyć spodnie, aby uzyskać wystarczającą wentylację do aktywnego chodzenia w ciepłe dni. A w trybie szortów możesz bezpiecznie poruszać się w upale. Kolejny plus takiej konstrukcji - zawsze można wyprać i wysuszyć osobno dół spodni, a tak naprawdę jest to najbardziej brudząca ich część.

Spodnie-transformatory w każdej chwili może być przekształcony w szorty, aby wygodnie kontynuować iść w upale Spodnie Transformer można łatwo przekształcić w szorty, aby dotrzymać kroku upałowi.

Niemniej jednak, istnieją spodnie transformatorowe, które nadają się nie tylko do gorącego klimatu. W Fjallraven zaprezentował więc swoją wersję takiego stylu, uwzględniającą warunki klimatyczne Europy Północnej. Spodnie z niską nogawką Keb Gaiter można rozpinać i ściągać na sznurek, co sprawia, że stają się improwizowanymi legginsami. Dzięki temu nogi są dobrze wentylowane w gorące dni, a jednocześnie chronione przed uciętymi krzewami i drzewami znajdującymi się pod nimi. A jeśli odpinane nogawki spodni zostaną zdjęte, otrzymasz szorty, które zapewnią Ci ruch w gorące dni.

Ale dla wszystkich plusów spodnie-transformatory mają szereg wad, które ograniczają ich funkcjonalność, i trzeba wziąć je pod uwagę przed zakupem:

  • W długiej wędrówce jedna para tych spodni nadal nie zastąpi tandemu spodni i szortów. Jeśli zmokniesz, zostaniesz bez ubrania na zmianę.
  • W większości przypadków, zanim zdejmiesz lub założysz spodnie, musisz najpierw zdjąć buty. A to oznacza stosunkowo długi postój, a czasem łatwiej jest je po prostu skręcić lub rozpiąć.
  • Zamki błyskawiczne mogą trochę uwierać skórę i krępować ruchy, jeśli masz szerokie biodra lub same spodnie są lekko przylegające.
  • Nawet z klapami z materiału suwaki są wyraźnie widoczne na spodniach, co nie każdemu przypadnie do gustu i utrudni wykorzystanie ich w codziennej garderobie.
  • Słabym ogniwem w konstrukcji spodni są same okrągłe zamki błyskawiczne. Zawsze istnieje ryzyko, że mogą się one zaciąć lub złamać.
  • Należy pamiętać, że często ten sam model spodni jest produkowany przez producenta w dwóch wersjach - klasycznej i transformatorowej.

Rajstopy

Są to również loafersy i legginsy. Dziś jest to najnowocześniejsza odmiana spodni turystycznych. Pojawiły się masowo na szlakach turystycznych po popularyzacji lekkiego i szybkiego plecaka na przełomie lat 1990-2000. Dla tych, którzy lubią poruszać się szybko i lekko, są one cenione za swobodę ruchów, niską wagę i doskonałe odprowadzanie wilgoci. W przeciwieństwie do spodni, spodenki nie pływają na wietrze, spodnie nie wpadają na siebie i nie czepiają się przeszkód.

W nowoczesnym turystyce często wykorzystuje się rajstopy nie przeznaczone do turystyki, np. do jogi, joggingu czy dla modelek fitness. Dopiero w ostatnich latach pojawiły się Fjallraven Abisko Trekking Tights i Trail Tights, a także Bergans Floyen Pants, które są bardziej wytrzymałe i praktyczne. Są one jednak na swój sposób wyjątkowe, podczas gdy masowo produkowane sportowe rajstopy mają jeszcze wiele wad dla wędrowców. Trwałość klasycznych spodni nie jest taka zła, bo można je łatwo połamać w krzakach lub przetrzeć o kamienie. Czasami zbyt ciasny krój powoduje słabą wentylację, a w upalne dni czarne spodenki mogą być dużym problemem, ponieważ nie można ich nawet podwinąć. Co więcej, nie należy ich nosić na terenach zarażonych komarami, ponieważ cienka tkanina i wąski krój sprawiają, że zwykłe rajstopy są łatwiejszym kąskiem dla krwiopijnych owadów.

10 czerwca 2021 Porady