Jak dobrze kupić bieliznę termiczną?

30 czerwca 2021 Porady

Nie ma złej pogody - jest złe ubranie! To dobrze znane zdanie może być mottem prawdziwego outdoorowca. Odzwierciedla on również filozofię Sport-Maratonu. Problem polega na tym, że aby zrozumieć, co dobre ubrania nie zawsze są możliwe natychmiast. Nasi rodzice, na przykład, mają zupełnie inne wyobrażenie o tym, co to są odpowiednie ubrania. Nie mówiąc już o naszych dziadkach.

Zdefiniujmy więc pojęcie "dobry". W zależności od stopnia Twojej aktywności ubrania powinny być różne. W przeciwnym razie, nawet jeśli są one dobre i drogie, będą złe. Taki paradoks.

Jak wybrać bieliznę termiczną

Niemniej jednak, ogólna zasada jest zawsze taka sama - dobre i właściwe ubranie powinno być ciepłe i suche. Jest to dla zachowania tych dwóch parametrów, i walczyć z technologiami specjalistycznych firm w świecie na zewnątrz.

Jednym z najważniejszych elementów ubioru do wszelkiego rodzaju aktywności w chłodnych porach roku jest zdecydowanie bielizna termoaktywna. Niezależnie od tego, czy uprawiasz sporty zimowe, wybierasz się na długą wędrówkę, czy po prostu na spacer z dziećmi - zacznij swój strój od wysokiej jakości bielizny termicznej.
Proponuję wycieczkę do świata bielizny termicznej. Postaram się odpowiedzieć na podstawowe pytania.

Bielizna - co to jest?

Termin "bielizna" początkowo wprowadzał w błąd. W końcu, jeśli "termiczny" - oznacza ciepły. Ale nowoczesna bielizna sportowa lub nawet tylko do aktywnego trybu życia ma zupełnie inne funkcje, a zadanie "ciepła" nie jest najważniejsze. Ale najwyraźniej słowo "bielizna termoaktywna" brzmi o wiele lepiej niż "odprowadzająca wilgoć" czy "antybakteryjna"... która, ogólnie rzecz biorąc, również nie zdradzałaby całej swojej funkcjonalności.

Bielizna termoaktywna jest więc przede wszystkim ciepłym ubraniem, swego rodzaju "pierwszą warstwą". Dla różnych warunków pracy, bielizna termiczna wykonana jest z tkanin syntetycznych, naturalnych lub mieszanych. Złożona struktura tkanin wykonana jest w taki sposób, aby zapewnić odprowadzanie nadmiaru wilgoci z ciała i zachować ciepło wytwarzane przez organizm. Wiele osób nawet nie myśli o tym, że wilgoć może powodować przemarzanie i dyskomfort. Dlatego też odprowadzanie wilgoci - najbardziej znacząca różnica między bielizną termiczną w porównaniu z normalną odzieżą.

Do tej pory w dziale bielizny dostępne są koszulki termiczne, spodnie termiczne, skarpety termiczne, szorty termiczne i topy dla kobiet.

Do czego służy bielizna termoaktywna?

Główne funkcje bielizny termicznej:

  • Nie wchłania, lecz odprowadza nadmiar wilgoci (potu) z powierzchni skóry. Z kolei bielizna bawełniana dobrze wchłania wilgoć, szybko się moczy, co prowadzi do dodatkowego wychłodzenia organizmu;
  • reguluje wymianę ciepła - utrzymuje ciepłotę ciała i zapobiega przegrzaniu;
  • nie krępuje ruchów, materiał jest elastyczny. zaprojektowane z myślą o aktywnym użytkowaniu podczas zajęć sportowych;
  • zapewnia komfort we wszystkich trybach aktywności (pozostaje miękka i sucha);
  • Utrzymuje higienę ciała przez długi czas i zapobiega powstawaniu nieprzyjemnych zapachów potu.

Jak to działa?

Przeznaczenie bielizny termicznej może spełniać kilka funkcji - odprowadzać nadmiar wilgoci, utrzymywać ciepło lub jedno i drugie. Podczas aktywności fizycznej ciało ludzkie wytwarza wystarczająco dużą ilość wilgoci, która gromadzi się w tkaninie zwykłej bielizny, poważnie zmniejszając jej właściwości izolacyjne. Dodatkowo, do ogrzania i odparowania tej wilgoci zużywana jest cenna energia.

Bielizna termoaktywna wykonana jest z wyszukanych, specjalnie zaprojektowanych tkanin, z zastosowaniem specjalnych technologii. Aby spełnić wszystkie powyższe wymagania, producenci bielizny termoaktywnej stosują materiały o specjalnej strukturze dzianiny. Zazwyczaj taka tkanina ma strukturę komórkową, z komórkami przylegającymi do ciała, z dala od wilgoci, a górne pracują dla maksymalnego rozprowadzenia po jej powierzchni i szybkiego odparowania przez efekt kapilarny. W ten sposób energia nie jest marnowana na podgrzewanie nagromadzonej wilgoci, a wytworzone ciepło nie ucieka na zewnątrz.

Ponadto, można znaleźć bieliznę termiczną, która zawiera materiały o różnym stopniu gęstości, miejscowa kompresja stymuluje krążenie krwi i utrzymuje mięśnie w dobrej kondycji.

Bielizna

Tak ulubione przez nasze babcie wełna i bawełna nie wydają się już tak niezbędne. Był czas, kiedy cała bielizna była wykonywana z tradycyjnej wełny. Ale wełna występuje we wszystkich kształtach i rozmiarach. Tania wełna szkodzi ciału, wyroby z niej są ciężkie i nie odprowadzają wilgoci.

Bielizna termiczna. Z czego jest zrobiony?

W ciągu ostatnich kilku lat wiele wyspecjalizowanych laboratoriów pracowało nad tym, aby postęp technologiczny w produkcji materiałów syntetycznych nie stał w miejscu. Nowoczesne tkaniny, choć syntetyczne, są oddychające, szybkoschnące i hipoalergiczne. Wydrążone włókna syntetyczne i wykonane z nich tkaniny zepchnęły bieliznę z naturalnych nici na dalszy plan.

Tak więc obecnie bielizna termoaktywna produkowana jest głównie z włókien syntetycznych, a włókna naturalne stosowane są jedynie jako dodatki. Charakterystycznym elementem jest wełna z nowozelandzkich merynosów. Liderem

30 czerwca 2021 Porady