Jak wybrać skarpety narciarskie?

7 czerwca 2021 Porady

Dobranie odpowiednich butów do całodziennej jazdy na nartach jest kluczem do całodziennego komfortu jazdy. Rozumieją to prawie wszyscy narciarze górscy i dlatego wybierają swoje buty narciarskie z wielką starannością. Kolejnym ważnym czynnikiem zwiększającym komfort jazdy na nartach są skarpety, ale wielu narciarzy nie docenia ich roli. I nie bez powodu. Skarpety pełnią wiele ważnych funkcji:

Pochłaniają i odprowadzają wilgoć z powierzchni stóp. Suche stopy - ciepłe stopy.

Zmniejszają ryzyko powstawania pęcherzy. Modzele w butach narciarskich - tylko kilka zjazdów, ale mogą zepsuć cały urlop. Dobre skarpety utrzymują skórę w suchości i dobrze przylegają do stopy, nie marszcząc się.

Utrzymuj stopy w cieple. Większość skarpet narciarskich pomaga utrzymać ciepło stóp. Częściowo poprzez odprowadzanie wilgoci, jak wspomniano powyżej, ale także poprzez zastosowanie złożonej struktury dzianiny i połączenie włókien termoprzewodzących i termochłonnych.

Co sprawia, że skarpety narciarskie są inne?

Słowo "skarpety termiczne" odnosi się do całej kategorii produktów, które spełniają określone wymagania i są optymalnie zaprojektowane do uprawiania sportu. Jednak każdy rodzaj ma swoje własne cechy.

Amortyzują one część obciążeń. Nawet cienkie skarpety narciarskie z reguły mają zgrubienia w dolnej części nogi i w okolicy kostki, które chronią skórę i okostną przed bolesnym uciskiem.

Pozwalają one na lepsze dopasowanie butów narciarskich, co zapewnia lepszą kontrolę nad nartami i większy komfort jazdy.

Przykłady X-Socks obejmują umieszczenie kluczowych stref uszczelniających, które chronią skórę i okostną.

  • Wzmocnienie na kostkach, piętach i palcach
  • Dodatkowe wzmocnienia chroniące stopy: kostki, pięty i opuszki palców.
  • Dodatkowa ochrona stóp: goleni, palców, pięt i opuszków palców.
  • Dodatkowe wzmocnienia chroniące stopy: kostki, pięty i palce © X-Socks

Oczywiście, do jazdy na nartach można używać nie tylko specjalistycznych skarpet narciarskich. Ale niezależnie od wyboru, należy zwrócić uwagę na następujące szczegóły:

Wysokie skarpety. Skarpety powinny być wyraźnie wyższe niż mankiety butów narciarskich. W przeciwnym razie język i tylna część buta będą nieprzyjemnie ugniatać i ocierać skórę na goleniach i łydkach. Wraz z takimi skarpetami wygodnie jest stosować spodnie termoaktywne o długości ¾, których nie trzeba wkładać do butów. I szybciej założysz buty, a goleń nie będzie obcierać.

Płaskie szwy. W tanich skarpetach producenci stosują zwykłe szwy, które podczas długotrwałej jazdy na łyżwach ocierają skórę nad palcami. Nie spodziewałbyś się tego po płaskich szwach.

Ciasne dopasowanie. Ważne jest, aby skarpety równomiernie przylegały do całej stopy. Zmniejsza to ryzyko, że w niektórych miejscach powstaną zmarszczki, które nieuchronnie będą ocierać i piec skórę.

Wełna lub syntetyk

O różnicach we właściwościach włókien wełnianych i syntetycznych zapewne już nie raz słyszeliście, ale pokrótce powtórzymy je jeszcze raz. Wszystkie inne rzeczy są równe, syntetyczne skarpety schną szybciej i są bardziej trwałe, podczas gdy skarpety z wełny merynosów są cieplejsze, bardziej miękkie i mniej podatne na powstawanie nieprzyjemnego zapachu.

Należy pamiętać, że skarpety narciarskie nie są wykonane w 100% z wełny. Włókna syntetyczne są zawsze dodawane do nich w celu zwiększenia elastyczności i trwałości, ale im wyższy procent zawartości wełny, tym cieplejsze i bardziej miękkie w dotyku skarpety będą.

Jak znosisz zimno?

Oczywiście, jednym z głównych pytań, które należy zadać przy wyborze skarpet jest "Czy będzie im zimno?". Wiele zależy od klimatu regionu, w którym będziesz jeździł, izolacji butów i samych skarpet, ale równie ważne jest to, jak wrażliwe są Twoje stopy na zimno.

Ogólnie rzecz biorąc, stopy mężczyzn są bardziej spocone, ale lepiej tolerują zimno. Dlatego w większości przypadków nadają się dla nich syntetyczne skarpety o średniej gęstości i szybkoschnące. Dla kobiet wszystko jest dokładnie odwrotnie, dlatego znacznie wygodniej jeździ im się w skarpetach z gęstej dzianiny z dużym udziałem wełny merynosów - schną wolniej niż podobne syntetyczne, ale mają nieporównywalnie lepszą izolację i są przyjemne w dotyku.

Przemysł zadbał również o tych, którym zawsze i wszędzie marzną stopy. Prawie każdy producent skarpet narciarskich ma swój gruby, ultra ciepły model. Na przykład, firma Lorpen produkuje skarpety z elastycznego polaru Polartec Power Stretch. Jeśli z jakiegoś powodu nie można używać grubych skarpet, lub niewygodne, to pomoże tylko skarpetki i wkładki z ogrzewaniem elektrycznym. Są one również przydatne podczas jazdy na nartach w szczególnie zimnym klimacie.

7 czerwca 2021 Porady