Bieganie na bieżni: zalety i wady

1 września 2023 Moda sportowa

Istnieją dwie grupy biegaczy. Jedna z nich uważa, że bieżnia jest kiepskim substytutem odpowiedniego treningu. Druga grupa jest przekonana, że bieżnia jest znacznie lepszą opcją i jest bardziej komfortowa. Bieganie na bieżni niczym się nie różni. Ma swoje wady i zalety. Przeczytaj nasz artykuł, aby dowiedzieć się więcej!

Czego dowiesz się czytając ten artykuł?

  • Jakie są korzyści z biegania na czopie?
  • Jakie są wady biegania na bieżni?
  • Jak ubrać się na pierwszy trening na bieżni?

TL;DR

Bieganie na bieżni niczym się od siebie nie różni. Ma swoje wady i zalety. Zalety biegania na bieżni obejmują mniejsze obciążenie stawów, niezależność od pogody, monitorowanie wydajności i ogólne bezpieczeństwo. Bieżnia jest krytykowana przez tych, którzy twierdzą, że jest nudna i mniej wciągająca.

Dlaczego warto biegać na bieżni?

Należy zacząć od tego, że ćwiczenia na bieżni są mniej obciążające dla stawów. To świetna opcja dla osób cierpiących na dokuczliwe problemy z kolanami. Co sprawia, że bieganie na bieżni jest bezpieczniejsze? Pas bieżni lekko ugina się pod ciężarem użytkownika, amortyzując obciążenia, które w przeciwnym razie spadłyby na biodra lub kolana.

Bieżnia jest wyposażona w różne urządzenia monitorujące. Obejmują one monitor pracy serca, licznik kalorii, a nawet pomiar mocy i przebytego dystansu. Osoby, którym zależy na dobrym treningu, będą zadowolone z posiadania wszystkich potrzebnych informacji w jednym miejscu. Nie muszą martwić się o zakup dodatkowego sprzętu podczas biegania w terenie.

Jednym z najczęstszych argumentów przemawiających za korzystaniem z bieżni jest jej umiejscowienie w pomieszczeniach. Dzięki temu możemy biegać niezależnie od warunków pogodowych. Ulewny deszcz, śnieg i niska temperatura mogą zniechęcić do treningu. Wielu biegaczy zaprzestaje wtedy treningów. Na siłowni nie ma tego problemu. W pomieszczeniu jest zawsze ciepło, sucho i panuje odpowiednia wilgotność.

Bieganie na bieżni jest również bardzo bezpieczne. O wiele trudniej o kontuzję na bieżni niż w terenie, gdzie podłoże może być oblodzone, chodniki nierówne i w każdej chwili możemy upaść. Bieganie w lesie, w parkach, a nawet na ulicach, zwłaszcza w nocy, może być niebezpieczne. Nierzadko słyszy się o biegaczach, którzy zostali zaatakowani podczas treningu. Na bieżni jesteśmy całkowicie bezpieczni - mało prawdopodobne, by ktoś chciał nas zaatakować. W razie jakichkolwiek problemów mamy pod ręką personel, który reaguje na wszelkie zagrożenia.

Dlaczego tak wiele osób jest zainteresowanych bieganiem w terenie?

Najczęściej osoby preferujące bieganie w terenie zarzucają bieżniom, że są mniej wydajne. To prawda. Pogoda i opór powietrza to czynniki, z którymi sportowiec musi się zmagać podczas treningu. Bieganie w deszczu pod wiatr wymaga większego wysiłku niż truchtanie na bieżni w komfortowych warunkach. Pozwoli to spalić więcej kalorii, co jest ważne dla tych, którzy chcą schudnąć.

Bieganie w ekstremalnych warunkach również hartuje organizm. Rzadziej chorujemy, a przeziębienia praktycznie nie występują. Zwiększa się wydolność płuc i innych narządów. Czujemy się lepiej.

Nie bez znaczenia jest nawierzchnia, po której biegamy. Dla stóp lepiej jest biegać po miękkiej powierzchni niż po asfalcie. Ważna jest również technika biegu - bieżnia wymusza przyjęcie sztywnej postawy, ponieważ podłoże, po którym biegamy nie jest naturalne dla człowieka. Po kilku minutach wiele osób przyzwyczaja się do tego trybu. Bieganie po normalnym terenie jest tak samo łatwe jak chodzenie.

Należy również wspomnieć, że bieganie w terenie pozwala odkrywać nowe miejsca. O wiele ciekawsze jest przemieszczanie się z punktu A do punktu B, niż truchtanie przez 30 minut i wpatrywanie się w punkt na ścianie. Wiatr we włosach i uczucie wolności, które pojawia się podczas szybkiego biegu, to prawdopodobnie najpiękniejsze rzeczy związane z bieganiem. To świetny sposób na rozładowanie stresu i pozbycie się negatywnych emocji.

Jak się ubrać podczas treningu na siłowni

Przed podjęciem decyzji o bieganiu na bieżni warto wiedzieć, jak dobrać odpowiednią odzież sportową. Różni się ona nieco od odzieży sportowej przeznaczonej dla tradycyjnych biegaczy. Buty powinny być lżejsze i mniej amortyzowane niż standardowe modele ze względu na lepsze warunki atmosferyczne. Trening w pomieszczeniu wymaga oddychającego i wszechstronnego obuwia. Oprócz biegania można korzystać ze sprzętu na siłowni, takiego jak steppery czy rowerki.

Standardowa odzież fitness, tj. legginsy, koszulka z dużą ilością powietrza i stanik sportowy dla kobiet to dobry wybór. Bieganie na świeżym powietrzu to świetny czas na noszenie bielizny termicznej i ciepłej odzieży. Ważne jest, aby nosić odzież, która zapewni sportowcowi komfort termiczny. Nie jest konieczne noszenie innego stroju na siłownię niż zwykle. Powinien on być lekki, elastyczny i zapewniać pełną swobodę ruchów.

Bieganie na bieżni nie jest pozbawione zalet, ale ma też pewne wady. Przeanalizuj korzyści płynące z dołączenia do siłowni, zanim podejmiesz decyzję. Skompletuj swoją odzież przed wyjściem na pierwszy trening. Sklepiguana.pl posiada szeroką ofertę odzieży sportowej i markowej. Serdecznie zapraszamy!

Sprawdź poniższe propozycje:

Jak zmotywować się do ćwiczeń? Zmotywuj się dzięki tym 5 wskazówkom

Jak bezpiecznie zacząć uprawiać sport?

Źródło zdjęć: sklepiguana.pl, pixabay.com

1 września 2023 Moda sportowa