Jak prawidłowo chodzić z kijkami do nordic walking

25 czerwca 2023 Moda sportowa

W ciągu ostatnich kilku lat popularność nordic walking stale rosła. Zwolennicy tego sportu twierdzą, że jest on lepszy dla zdrowia niż jogging. Jest tylko jeden haczyk: aby chodzenie z kijkami miało pozytywny wpływ na zdrowie, musi być wykonywane prawidłowo!

Czego dowiesz się czytając ten wpis?

  • Jak prawidłowo chodzić z kijkami
  • Czy kijki trekkingowe i kijki do nordic walking są takie same?
  • Jakie są zalety nordic walking?

W skrócie

Nordic walking zyskuje na popularności i nic dziwnego. Pozwala szybko schudnąć, poprawia krążenie i obniża poziom cholesterolu. Ponadto zmniejsza ból pleców i redukuje stres. Kijki pozwalają wykorzystać do 90% mięśni podczas jednego spaceru, jednocześnie zmniejszając obciążenie stawów. Wszystko to jest możliwe, jeśli chodzisz prawidłowo. Oznacza to przetaczanie stopy od palca do palca, robienie długich kroków i nie zapominanie o naprzemiennej pracy rąk i nóg.

Techniki chodzenia z kijkami

Prawidłowa technika to naturalny, swobodny chód, w którym kijki pełnią rolę podpory, a nie nieporęcznego i zbędnego balastu. Szybko zauważysz korzyści: mniejszy nacisk na kręgosłup i stawy, silniejsze mięśnie głębokie pleców, a także poprawę kondycji. Technika nordic walking składa się z wielu elementów. Najważniejszym elementem techniki nordic walking nie jest ruch nóg, ale pozycja rąk.

Aktywując ręce, ciężar ciała podczas chodzenia przenoszony jest z niższych partii - kolan, bioder i ud - na wyższe. Odciążone nogi chodzą szybciej i dalej, a stawy zapominają o bólu.

Jak prawidłowo chodzić z kijkami

Kluczem do sukcesu... nie jest nadmierna koncentracja! Nordic walking to naturalna aktywność. Naprzemienne ruchy rąk i nóg są tak naturalne jak oddychanie.

Ważne jest, aby utrzymywać proste plecy i patrzeć przed siebie, a nie w dół na stopy. Pamiętaj, że to napięcie mięśni brzucha i pośladków, a nie spięte ramiona, pozwala na prawidłowe ustawienie sylwetki.

Wykonuj długie kroki, zaczynając od pięty i przechodząc przez śródstopie, kończąc na palcach. Po każdym wyproście nogi powinien następować wymach przeciwległym ramieniem. Staw barkowy jest tym, który kontroluje ruch ramienia. Łokieć nie powinien być zbyt wyprostowany ani zgięty. Uchwyt kijka do nordic walking powinien być chwytany tylko wtedy, gdy ramię jest maksymalnie (naturalnie) wyciągnięte do przodu. Następnie należy ją zwolnić, gdy dłoń przekroczy linię bioder. Odepchnij się tak, aby kij był skierowany ukośnie do przodu, a nie w dół lub do przodu, a jego końcówka lekko szturchała ziemię. Idealne miejsce do umieszczenia kijka to mniej więcej połowa długości kroku. Nie zgubisz swojego sprzętu, ponieważ zawsze masz rękawiczkę do przytrzymania kijka na miejscu.

Prawidłowa technika oznacza mniejsze obciążenie pleców

Prawidłowe chodzenie z kijkami wzmacnia mięśnie głębokie, które utrzymują ciało w pozycji pionowej. Mięśnie te nazywane są rdzeniem. Technika ta przynosi wiele korzyści, ale najważniejszą z nich jest zmniejszenie bólu pleców.

Przed rozpoczęciem treningu należy przez 5-10 minut dynamicznie rozgrzać ciało. W przeciwnym razie nawet najlepszy trening może zostać zmarnowany! Można to robić z kijkami lub bez. Wystarczą proste krążenia ramion, skręty tułowia, wypady nóg lub przysiady.

Czy chodzenie z kijkami może pomóc schudnąć?

Nordic walking to nie tylko sztuczka, ma wiele korzyści zdrowotnych. Marsz z kijkami aktywuje 90% wszystkich mięśni w ciele. To o 30% więcej niż jogging, najpopularniejszy sport. Bez specjalistycznych ćwiczeń, restrykcyjnych ograniczeń dietetycznych czy przyjmowania suplementów, w naturalny sposób przekłada się to na szczuplejszą, bardziej wyrzeźbioną sylwetkę. Godzinny spacer z kijkami pozwala spalić nawet 400 kalorii. Łącząc regularne ćwiczenia ze zdrową dietą, można schudnąć 5 kilogramów w ciągu miesiąca. Rezultaty zauważysz już po kilku dniach. Cellulit i tłuszcz znikną z ud.

Utrata wagi poprawi Twoją kondycję, krążenie, a nawet poziom cholesterolu. Dotlenisz też organizm i poprawisz sobie nastrój na dłuższy czas. To nie tylko zasługa endorfin uwalnianych podczas ćwiczeń, ale także przebywania na świeżym powietrzu i poczucia, że ma się agencję.

Wybierz swoje kijki

Kijki do nordic walking różnią się od kijków trekkingowych. Nie będziesz w stanie wypracować prawidłowej techniki z kijami trekkingowymi. Są one przeznaczone do zupełnie innego rodzaju aktywności i mają inną konstrukcję.

Kije do nordic walking mogą być wykonane z aluminium, włókna węglowego lub włókna szklanego, dzięki czemu są lekkie i wytrzymałe. Rączka zazwyczaj pokryta jest korkiem, jest wąska i smukła, dzięki czemu łatwo ją chwycić. Rączka powinna mieć regulowane rękawiczki stabilizujące, które umożliwiają noszenie kijka na rękach. Przymierz rękawiczki przed wyborem kijków, aby upewnić się, że pasują wygodnie i nie przeszkadzają w trzymaniu. Sprawdź, czy producent dołączył gumowe nakładki zaprojektowane w celu ochrony ostrych grotów przed asfaltem.

Długość jest najważniejszym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze kijków. Większość modeli pozwala na dostosowanie parametrów tak, aby były one optymalne dla danego typu sylwetki. Idealne ustawienie kijków to 65% wzrostu użytkownika (jeśli mierzymy kijki w sklepie, to należy stanąć, chwycić rękojeść kijka i położyć go na ziemi, łokieć powinien znajdować się pod kątem co najmniej 90 stopni). Zaleca się rozpoczęcie od skrócenia kijków o około 5 cm. Ułatwia to naukę początkującemu nordic walkerowi, a także sprawia więcej przyjemności.

Nordic walking to idealny sport na jesienne popołudnia. Chcesz rozpocząć swoją przygodę z dynamicznym chodzeniem? Sprawdź sklepiguana.pl, gdzie znajdziesz lekkie, wygodne kijki do chodzenia oraz komfortową odzież sportową. Żyj aktywnie!

Źródło zdjęć: sklepiguana.pl, pixabay.com

Joanna Marczyk

25 czerwca 2023 Moda sportowa